Češi si pojišťují splátky, ale často nedostanou ani korunu

Statisíce Čechů si platí stovky až tisíce korun měsíčně za pojištění své schopnosti splácet úvěry, ale netuší, že je pojišťovny, patřící obvykle do finanční skupiny spřízněné s bankou, jež úvěr poskytla, ve skutečnosti nechají u řady běžných a vážných onemocnění na holičkách.

Splátky úvěru za vás nebudou pojišťovny například platit, když onemocníte kvůli degenerativním změnám vlivem stárnutí či viru, u řady situací v době mateřství nebo když vám, lidově řečeno, přeskočí v hlavě.

Fakt, že se pojištění schopnosti splácet nevztahuje na degenerativní onemocnění, Právu potvrdila Pojišťovna České spořitelny, která má už v kapse 600 tisíc těchto pojistek v cenách od 373 korun do 1235 korun měsíčně u úvěrů od jednoho do dvou a půl miliónu korun.

Jenže degenerují, tedy stárnou, všichni dospělí. Přitom takové onemocnění může způsobit ne jen genetická dispozice, o níž před uzavřením pojistky nevíte, ale i virus, kterému nezabráníte, ale vyřadí vás z práce a pravidelného dostatečného příjmu. Jenže i takové situace, ke kterým může dojít celkem snadno, jsou výlukou z pojištění splátek.

Nesmíte stárnout, mít špatné geny a chytit vir

„Obecně jsou za degenerativní choroby považovány nemoci charakterizované progredující (postupující) destrukcí určitých skupin nebo systémů buněk. Příčiny zpravidla nejsou známé, někdy mohou mít souvislost například s virovou infekcí, některé mají výrazné vlivy genetické,“ sdělila Právu Světla Košková z Pojišťovny České spořitelny.

Podle ní se dále pojištění nevztahuje na psychická onemocnění a „v pojistných podmínkách jsou uvedeny také případy konkrétních výluk v době mateřství“.

Na vlastní kůži to pocítila i Renata R., která si vzala úvěr u ČS na dostavbu rodinného domku nedaleko za Prahou. Platí si pět set korun měsíčně pojistku schopnosti splácet u Pojišťovny ČS. „Bylo mi už padesát, když jsem o úvěr před třemi lety žádala, a to se může stát leccos, navíc mi makléř naznačil, že s pojistkou úvěr ze stavebního spoření od Buřinky snáz získám,“ vzpomíná Renata.

V květnu loňského roku jí vyhřezlo několik meziobratlových plotének. Týdny kvůli bolesti nedokázala vstát z lůžka, ani lékařům v Nemocnici Na Homolce se nepodařilo vrátit jí páteř do předchozího stavu. Po roce nemocenské jí posudkoví lékaři dokonce přiznali částečný invalidní důchod.

Vaše invalidní páteř je v našich výlukách

„Už během pracovní neschopnosti jsem uplatnila nárok na plnění a doufala, že pojišťovna převezme mé závazky.“ Měsíčně splácí šest tisíc korun, takže z nemocenské jí zbylo jen na nejnutnější výdaje. Po dvou měsících, kdy pojišťovna zkoumala podklady, ale Renata dostala lakonicky zamítavou odpověď: na degenerativní změny páteře se pojistka nevztahuje.

„Příčina vzniku vaší plné pracovní neschopnosti není kryta pojištěním dle Všeobecných pojistných podmínek pro soukromé neživotní pojištění, čl. 12. 2. d): Výluky z pojištění – degenerativní onemocnění páteře a jejich přímé i nepřímé důsledky. Podáváme vám tuto zprávu a jsme s pozdravem,“ napsalo suše, bez možnosti nějakého dalšího odvolání, Oddělení likvidace pojistných událostí Pojišťovny ČS paní Renatě.

Pojišťovna ČS se odmítla Právu k tomuto případu vyjádřit s odůvodněním, že se jedná o citlivá data klientky. Zároveň pojišťovna Právu napsala, že plní u devíti z deseti nahlášených pojistných událostí. Letos jich bude jen u této pojišťovny hlášeno přes deset tisíc.

„Sledujeme stále menší ochotu pojišťoven vyplácet pojistné plnění. Například klient, který utrpěl pracovní úraz s poškozením páteře, nedostal od pojišťovny ani korunu, protože onemocnění zad jsou v pojistných podmínkách vyloučena,“ potvrzuje Andrea Běhálková z dluhové poradny. Kromě toho by lidé měli mít na paměti, že pojistka, i když už jim pojišťovna nárok uzná, za ně nebude platit věčně, pokud by se jednalo o komplikovanou, dlouhodobou nemoc. „Při uznání nároku hradí pojišťovna za klienta splátky z jedné pojistné události po dobu trvání pracovní neschopnosti, nejdéle dvanáct měsíců,“ uvedla Košková.

Zdroj: http://www.novinky.cz/finance/245336-cesi-si-pojistuji-splatky-ale-casto-nedostanou-ani-korunu.html

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky