Jak se zachovat při problémech se splácením půjčky?

Do situace, kdy člověk není schopen plnit své závazky, se může dostat každý z nás. Důvodem může být neuvážlivost, přecenění vlastních příjmových sil, nabrání několika půjček a následná neschopnost je splácet. Důvodem také může být neočekávaný vyhazov z práce, nezdar v podnikatelské činnosti, partnerský rozkol a podobně.

Takže ruku na srdce, kdo z nás dokáže něco takového očekávat? Kdo z nás může s klidem prohlásit: "Toto se mně přece nemůže nikdy stát!"? Taková situace zkrátka může potkat každého a klíčovou otázkou je, jak takovou situaci správně řešit? ČÍM DŘÍVE ZAČNU TAKOVOU SITUACI ŘEŠIT, TÍM LÉPE! Velice důležité je pravidlo, začít nastalou situaci řešit a to co možná nejdříve. Je důležité nestrkat "hlavu do písku" (tzv. pštrosí chování), ale aktivně se svými věřiteli komunikovat, hledat pro obě strany schůdná řešení. Také doporučujeme najít dobrého dluhového poradce a vyžádat si odborné rady na toto téma. S tím Vám rádi pomůžeme.

Nejhorší tedy je nereagovat na upomínky od daných úvěrových společností ať už v podobě bankovních, či nebankovních domů a pasivně (s hlavou v písku) očekávat zesplatnění úvěru, nebo snad příchod exekutora. Informujte své věřitele o situaci, která nastala a situaci otevřeně řešte. Banky i férové nebankovní firmy se v drtivé většině případů snaží vyjít svým klientům maximálně vstříc, najít pro ně optimální řešení dle jejich individuálních potřeb. Zde se může jednat především o odklad splátek, návrh nového splátkového kalendáře, navýšení doby splatnosti (= rozložení splátek do více let) za účelem snížní měsíční splátky.

V nebankovním sektoru však problém nastává v případě, kdy si člověk vezme hypotéku u firmy s nabídkou přehnaně levné, "až dech vyrážející" úrokové sazby viz. dnešní nabídky od společností na fixní úrok 7 % ročně a podobně. Je důležité si uvědomit, že pro takové firmy není tento úrok v žádném případě dostačující. Takové firmy ve většině případů pouze vyčkávají na vysoce pravděpodobnou neschopnost splácet u svých klientů, a pokud to nastane, okamžitě je bombardují  obrovskými sankčními úroky z prodlení (až 1,5 % za den) a dalšími poplatky. Tyto sankce pak můžou ve finále zvýšit samotný dluh až o 50 %, a to za velice krátkou dobu.  

Hypoteční úvěry se poté snaží velice rychle zesplatňovat a své "nashromážděné" peníze co nejdříve získat zpět prostřednictvím exekutora a následné dražby. Je proto pouze na lidech, která z cest je pro ně přijatelnější. Zda-li o několik stovek dražší měsíční splátka a zároveň klid, nebo neúměrně nízké úrokové podmínky a zároveň oprávněný strach o ztrátu vlastního bydlení?

Odpověď je na každém z Vás, my však upřednostňujeme 1. variantu. V této souvislosti: "Neznalost základních principů platících ve financích, může člověka bez zdravých návyků získaných ze svého rodinného prostředí dostat do velmi tíživé situace. Je stále více zřejmé, že útoky různých společností nabízející „výhodné“ finanční produkty budou sílit." Pokud se s věřiteli není možné dohodnout na vhodném řešení a zároveň je Váš příjem na nový úvěr dostačující, nezbývá, než hypoteční úvěr refinancovat, nebo konsolidovat půjčky. V tomto směru Vám rádi poradíme, tuto problematiku za Vás rádi vyřešíme. Bohužel, z počátku bude problém s registry, a tak budeme hledat řešení v nebankovních zdrojích.

Ihned po vyčištění registrů však úvěr zdarma převedeme do banky. Zajistíme tak opět velice přijemné podmínky pro splácení. Řešením nezvladatelného zadlužení pak může být osobní bankrot (viz předchozí aktuality), prodej nemovitosti dříve než vznikne exekuční titul (v exekuci již ztrácí majitel právo s nemovitostí jakkoli nakládat), převod nemovitosti na rodinného příslušníka s čistými registry a dostatečnými příjmy a následné vyplacení zesplatněného úvěru bankovní hypotékou.       

částečný zdroj: www.finance.cz

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky