Nový úvěrový zákon

Jaké změny přináší nový úvěrový zákon, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a po 3 měsíční „zkušební době“ jede naplno od 1. 3. 2017?

Změny nového spotřebitelského úvěru pro žadatele nebankovní hypotéky

Co jsem zaznamenal, tak největší změny pro poptávající po úvěrování je především v nebankovním prostředí… Protože tak jak tomu bylo v minulosti, že žadatel u různých soukromých investorů a nebankovních firem mohl získat úvěr (přesněji řečeno nebankovní hypotéku bez prokazování příjmů a zkoumání registrů) jednoduše bez jakéhokoli prokazování příjmu a současně zcela bez řešení registru (a současně doložení účelu využití), to už dnes neplatí.Investorovi totiž v takovém případě hrozí, že v případě prokázání takového „ledabylého“ půjčení klientovi bez prověření jeho schopnosti splácet, může klient vrátit investorovi peníze prakticky kdykoli a nemusí zaplatit ani korunu úroku… Což až tak nevadí půjčujícím si spotřebitelům, ale pro investora je to obrovské riziko, které bezpochyby sníží počet půjčujícím firem na trhu, kteří už z tohoto pohledu nemusí mít „komu půjčovat“…

Pro spotřebitele poptávající jakýkoli nebankovní úvěrový produkt počínaje půjčkou a hypotékou konče to na druhou stranu znamená, že pokud mají

  • vyloženě slabou bonitu
  • zcela nedoložitelný příjem
  • nechtějí doplatit z nového úvěru úvěry tvořící záznamy v Solusu
nemusí nebankovní hypotéku sehnat…

Řeč je zde především o klasických nebankovních hypotékách, které byly a stále jsou (na LVT nebankovních hypoték nový zákon až takový vliv nemá) poskytovány maximálně do 70% hodnoty nemovitosti (zástavy). Co hodnotím jako pozitivní, tak velký vliv má tento zákon taky na bez zástavní nebankovní půjčky (a různé, často velice nevýhodné mikropůjčky před výplatou)… Firem půjčujících malé peníze za hodně vysokého úroku (poplatkovosti) taky výrazně ubyde, protože opět nebudou mít „komu půjčovat“. Což je dobře, protože tyto půjčky většinou vedou k nezvladatelnému zadlužení, vytloukání klínu klínem a osobním bankrotům… Tento stav z mého pohledu vede k „ochraně spotřebitele“, k čemuž by vlastně měl směřovat celý tento nový úvěrový zákon…


V minulosti bylo možné sjednat hypotéku v bance (s přirážkou na úroku a se sníženým LTV) bez doložení příjmů (registry samozřejmě museli být v pořádku), což už nově ČNB taky zakázala. Příjem musí být doložený ve všech případech…

Důležité upozornění

Veškeré financování nabízíme OD částky 200 000 Kč. Žádosti o menší peníze prosíme neodesílat.

Pokud chcete koupit nemovitost, nemáte na kupní cenu nic našetřené a banky Vám nepůjčí, počkejte až budete v bance průchozí. (čistý registr a dostatečný příjem) Nejsme kouzelníci. U nás musíte mít v případě zájmu o úvěr na koupi nemovitostí alespoň 30 procent z kupní ceny našetřeno z vlastních zdrojů. Totéž platí i pro podnikatelské úvěry.

Půjčku bez zástavy nemovitosti na cokoli jsme schopni sjednat pouze pro žadatele, který má slušný stav registru a má dostatečný doložitelný příjem.

Akceptuje se zde pouze doba neurčitá u zaměstnance, nebo poslední daňové přiznání u OSVČ. Pokud toto u žadatele není, lze řešit pouze se zástavou nemovitosti.

Pokud chcete koupit nemovitost, máte našetřené méně než 30% z kupní ceny a banka Vám nepůjčí kvůli špatnému registru, nebo slabému příjmu. NEUMÍME ŘEŠIT.

Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené z vlastních zdrojů. Pokud našetřeé nemáte a v bance narážíte na slabý příjem a nebo záznam v registru, počkejte na vyčištění registru, nebo vyšší (doložitelný) příjem. Potom si hypotéku na koupi nemovitosti vyřešte v bance napřímo. Už i banky dnes nabízejí maximálně 85% LTV (15% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to pochopitelně méně - maximálně 70% LTV a pochopitelně i úrok je zde vyšší. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru platného od 1. 12. 2016.

U našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů k posouzení úvěruschopnosti a prověření bonity klienta vždy.

Za službu financování klient neplatí poplatek dopředu.

V žádném případě nedochází ke dvojím odměnám.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky