Nedávno mně známý říkal o statistice… Ta říká, že pokud by byl v průběhu minulého roku o 1% vyšší roční úroková sazba, přibližně 38% klientů by na své současné hypotéky bonitně nedosáhli…
To naznačuje hraniční situaci, kdy pokud k opravdu k růstu úroku aspoň o 1% dojde a navíc přestane relativně přehřátá a navrcholu ekonomika klesat (zvýšení nezaměstnanosti, růst úrokových sazeb…) bude množství nesplácených úvěrů hodně růst… Lidé, kteří si vzali hypotéky na své vlastní bydlení, by měli být relativně v pohodě… Větší riziko je u těch, kteří si vzali více hypoték na tzv. investiční nemovitosti…
Riziku přispívá také fakt, že hodně hypoték dosahovalo 90% - 100% LTV (u některých stavebních spořitelen dokonce + cca 20% navíc), tedy že lidé si půjčili 90 -120 % z aktuální hodnoty zastavených nemovitostí. Navíc tyto nemovitosti jsou podle mě na velké bublině (nadhodnocené). Pokud tedy nastane situace, kdy ekonomika bude padat, nezaměstnanost růst, výše úrokových sazeb taktéž a navíc začne padat hodnota aktuálně nadhodnocených nemovitostí, může to vést ke katastrofální situaci…
K situaci, kdy lidé z důvodu nižšího příjmu nedosáhnou na splácení hypotéky, u které po ukončení fixace už nebude úrok např. 1,79% , ale 3,5%. Navíc hodnota „jejich zastavěné nemovitosti“ už nebude 3 mil Kč, ale 2 mil Kč a pro udržení LTV může banka požadovat doplacení k aktuální hodnotě nemovitosti, jinak hypotéku zesplatní… Toto může vést k vysokému % nesplácených hypoték, dalšímu růstu úrokových sazeb, pádu cen nemovitostí a vést k velké krizi, tedy neideálnímu stavu, kdy banky budou vlastnit nemovitosti a ne řádně splácené hypotéky…
Je dobré brát v potaz i riziko tohoto možného budoucího scénáře a nebrat si zbytečně větší množství hypoték jenom kvůli nižšímu úroku a tomu, že na ni dostáhl “prakticky každý“…