Na ostří nože mezi exekutorskými komorami

Dokonce už i největší exekutorské „firmy“ v ČR se začínají mezi sebou „pošťuchovat“, která z nich předvádí slabší výkon, má horší výsledky, která je lepší, jaké opatření zavádět.. Proti sobě stojí také menší exekutorská komora v Praze v čele s Janou Tvrdkovou a úřad v Přerově v čele s Tomášem Vránou, která má za sebou největší počet terénních zásahů v ČR, je nejaktivnější.

Tvrdková především mediálně napadla Vránův úřad, že jde přes „mrtvoly“, že jsou jeho praktiky na hranici únosnosti, že je příčinou velkého počtu žalob ze strany lidí, je přehnaně snaživý… Žaloby jdou z pozic lidí, kteří se brání proti neoprávněně zabavenému nemovitému a movitému majetku. Vránu nepřímo označila ze velmi podnikavého exekutora, podbízejícího se větším poskytovatelům peněz… Je takové označení na místě, není to pouze jeden z výkřiků slabší, ne tak „úspěšné“ exekutorské komory?

Přerovská komora měla jenom za rok 2010 „ na triku“ téměř 55 000 exekucí. Ve skutečnosti ale oprávněných žalob, které jsou předmětem kritiky Tvrdkové, bylo v poměru ku přibližně 900 exekucím úřadu Tvrdkové výrazně méně. Touto statistikou tedy naopak argumentuje Vrána „ kdybys měla tolik případů, jako máme my, žalob oprávněných žalob by jsi měla násobně víc“. Ruka v ruce rozezleně sdělil, že pokud se neomluví a ve svém jednání bude dále pokračovat, podá žalobu on na ni.

Spory mezi exekutoři rok od roku rostou, ministr spravedlnosti Pospíšil reaguje snížením odměn na ½ u menších, lehce vymahatelných případů a prostřednictvím televize exekutorům sdělil: „už jste se utrhli jste se z řetězu“.

Ministr spravedlnosti Pospíšil chce, samozřejmě taky za jasného souhlasu Tvrdkové, zavést takzvanou spádovost. Spádovost znamená, že budou případy vymezeny na dané lokality. Stejným principem jako například pacienti obvodních doktorů. Což by mělo zamezit exekutorským komorám jejich přehnané snaživosti získat co nejvíce případů. Zkrátka daná exekutorská komora bude spravovat exekuce spadající do dané lokality a tečka. Na druhou stranu to slovy silných exekutorských komor bude znamenat to, že drobné- slabé- málo výkonné komory budou mít nezaslouženě a automaticky větší počet případů. „ Proč by se mělo v biznisu pomáhat slabším?“ Také osočili Tvrdkovou, že přitakáváním tohoto návrhu chce právě tohoto docílit. Ta opět reaguje velkým počtem žalob…

Z pohledu samotného dlužníka to pak „oprávněně“ připomíná spíše blázinec, než jednání subjektů, které mají v povinnosti kvalitně a zodpovědně řešit jejich neschopnost splácet…

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky