Pozor na zákeřnost některých nebankovních společností

Rada, aby si žadatel o nebankovní produkt dával dobrý pozor na smlouvy a "marketingové strategie" nebankovních společností, není žádné klišé. Řeč je především o produktech, které jsou vždy poskytovány se zástavou nemovitosti.Zde lze zahrnout primárně nebankovní hypotéky, tedy hypotéky bez kontroly registru, prokazování účelu využití, většinou také příjmu.

Dále jejich široké využití na konsolidaci půjček, refinancování nevýhodných hypoték, hypoték po splatnosti až vyplácení exekucí na nemovitosti.Důvod, proč být velice obezřetný je ten, že lze do smluv lze zahrnout různé dodatky, které můžou obsahovat „nelidské“ sankce a pokuty, ale také budoucí omezení, které můžou žadateli velmi zkomplikovat život.Na vlastní kůži se o tom přesvědčila i nejmenovaná paní z Brna, která se na nás obrátila s požadavkem na refinancování hypotéky.

Tato vlastní velmi pěkný dům v blízkém okolí města Brna. Tento dům by snad každý realitní odhadce, či soudní znalec odhadoval na minimální tržní cenu 4 000 000 Kč.Přibližně dva roky zpět se obrátila s žádostí o nebankovní hypotéku ve výši 1,6 milionu na jednu z největších (ne až tak finančních) realitních skupin ČR. Tuto společnost si nedovolím v přispěvku jmenovat. Paní nebyla vůbec obezřetná, tito jí tak vyšli vstříc s hodně vysokou roční úrokovou sazbou 24%.

Horší na tom ale je, že do smluv zanesli (kromě vysokých úroků z prodlení 0,5 % za každý ušlý den) exkluzivní smlouvu o prodeji tohoto rodinného domu a další. Zkrátka zde vložili téměř všechny "prasárny", které lze do smluvního zaopatření nebankovní hypotéky zanést.Dodatek v podobě exkluzivity na prodej nemovitosti jim z pozice realitní kanceláře vytvoří další profit z provize. Tento dodatečný budoucí zisk však není tak důležitý, jako je jejich 100% jistota, že této paní v budoucnu žádný soukromý subjekt, ani nebankovní společnost v celé ČR hypotéku nebude chtít refinancovat.

Nebankovní sektor poskytuje finance obecně do 50 % tržního odhadu nemovitosti, což není tak podstatně jako fakt, že na tato omezení v podobě exklusivity a jiné je „ velmi alergický“.Na nemovitosti v přibližné tržní hodnotě 4 000 000 Kč jí nyní tedy vázne NEREFINANCOVATELNÁ hypoteční zástava ve výši cca 2 000 000 Kč a protože není schopna splácet velmi vysoké měsíční splátky, bude "díky" této exkluzivitě, která byla " nenápadně přiložena do smluv, brzy v hodnotě jistiny 2 mil. Kč také prodán.

Troufám si tvrdit, že tak „zákeřné“ praktiky už z finančního sektoru ČR zcela zmizeli, nebo alespoň „sviňským“ krokem mizí. Je ale potřeba dát si i na ně VELIKÝ pozor.Paní nám sdělila: " dostala jsem se do velmi špatné finanční situace a na splácení tak vysoké částky, která byla ještě dalšími sankcemi z prodlení navýšena během velmi krátké doby přibližně 500 tisíc, už nemám peníze, dostatečný výdělek."

Je tedy velice pravděpodobné, že jí tato společnost bude dům za nehorázného zisku prodávat ( předpokládám že spřízněné osobě) nejspíš za cenu samotné jistiny dluhu 2 milionů. Tímto prodejem bude dluh, který před dvěm doy lety vznikl, byl úspěšně 2 roky splácen (ponižován, umořován), kvůli dočasné nechopnosti splácet pak v krátké době navýšen nad rámec poskytnuté jistiny, kompletně umořen.

Z prodeje však nejspíš neuvidí ani korunu navíc a může se bez peněz stěhovat "na ulici".Ponaučení? I když jste v dobré finanční situaci, mějte na paměti, že nezaviněný vyhazov z práce, nebo zkrat v podnikání - tedy neschopnost splácet nastavené měsíční splátky, může přijít kdykoli. Tyto obavy nemusí být důvodem, "proč si nevzít hypotéku", je ale důležité dodržet některá preventivní opatření, které dokážou tak markantním komplikacím zabránit.O jaké opatření se přibližně jedná? Dejte si pozor na smluvní zaopatření, různé dodatky zde uvedené. Nezapomínejte se ptát „co kdyby“ "co nastane, když" a kde to má své "smluvní kořeny".

Pokud je to možné, tak smlouvy nechejte prověřit 3. nezávislou stranou (ať už právníkem, nebo v oboru se pohybující osobou). O případném věřiteli zjišťujte maximum informací ( nejlépe ze zkušenosti ostatních lidí). Nehledejte ty "nejlevnější", samozřejmně ani ty "nejdražší" věřitele. ( optimum RPSN 14% ročně). Nereagujte na jakékoli emaily s nabídkou výhodného úvěru, na plagátky a různé nabídky na zastávkách autobusů, městské hromadné dopravy. Není dobré se řídit motem, čím větší společnost, tím větší jistoty, čím nižší úrok, tím líp...

Tyto a  "předpoklady" se můžou vymstít.Jak jste se sami mohli dočíst, velmi důležité jsou další vlastnosti věřitelů jako solidnost a tolerantnost k neschopnosti splácet. To je důležité mít na paměti, brát to na stejnou úroveň důležitosti, jako je úroková sazba a jiné. Pouze s těmito věřiteli v džungli nebankovních spolupracujeme.

Důležité upozornění

Veškeré financování nabízíme OD částky 200 000 Kč. Žádosti o menší peníze prosíme neodesílat.

Pokud chcete koupit nemovitost, nemáte na kupní cenu nic našetřené a banky Vám nepůjčí, počkejte až budete v bance průchozí. (čistý registr a dostatečný příjem) Nejsme kouzelníci. U nás musíte mít v případě zájmu o úvěr na koupi nemovitostí alespoň 30 procent z kupní ceny našetřeno z vlastních zdrojů. Totéž platí i pro podnikatelské úvěry.

Půjčku bez zástavy nemovitosti na cokoli jsme schopni sjednat pouze pro žadatele, který má slušný stav registru a má dostatečný doložitelný příjem.

Akceptuje se zde pouze doba neurčitá u zaměstnance, nebo poslední daňové přiznání u OSVČ. Pokud toto u žadatele není, lze řešit pouze se zástavou nemovitosti.

Pokud chcete koupit nemovitost, máte našetřené méně než 30% z kupní ceny a banka Vám nepůjčí kvůli špatnému registru, nebo slabému příjmu. NEUMÍME ŘEŠIT.

Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené z vlastních zdrojů. Pokud našetřeé nemáte a v bance narážíte na slabý příjem a nebo záznam v registru, počkejte na vyčištění registru, nebo vyšší (doložitelný) příjem. Potom si hypotéku na koupi nemovitosti vyřešte v bance napřímo. Už i banky dnes nabízejí maximálně 85% LTV (15% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to pochopitelně méně - maximálně 70% LTV a pochopitelně i úrok je zde vyšší. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru platného od 1. 12. 2016.

U našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů k posouzení úvěruschopnosti a prověření bonity klienta vždy.

Za službu financování klient neplatí poplatek dopředu.

V žádném případě nedochází ke dvojím odměnám.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky