Přišlo vylepšení zákona o spotřebitelském úvěru!

Nedávno došlo ke změně spotřebitelského zákona č. 145/2010 Sb o jehož obsahu by jsme vás rádi informovali.Změny přišli jako reakce na neférové jednání některých firem a jednotlivců, kteří jsou stále na trhu přítomni. Dále díky této změně mělo dojít k posílení schopnosti splácet u spotřebitelů.

Zamezit by se tak mělo nadměrnému schvalování úvěrů ze strany věřitelů  a čerpání úvěrů ze strany spotřebitelů, pokud není zcela jasné, že spotřebitel nebude schopen své závazky řádně splácet.Věřitel tak bude moci úvěr poskytnout pouze v případě, kdy po bližším posouzení ověří schopnost splácet u žadatele o úvěr.

Jako reakci na časté zneužívání u spotřebitelských úvěrů bu také bude úplně zakázáno využívání směnek a šeků, nebo volání na předražené telefonní linky 900, 906 apod. (a že už bylo na čase). Pokud klient využije zprostředkovatele nebankovní hypotéky, bude možné od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření a to bez jakékoli sankce. Pokud nastane porušení tohoto zákona, může Česká národní banka, nebo Česká obchodní inspekce uložit pokutu až do výše 20 000 000 Kč.

Navíc se v případě porušení těchto nutností bude moci klient, žadatel o úvěr, spotřebitel domáhat svých práv u finančního arbitra. Další důležité změny jsou ve spojitosti s těmito tématy: zajištění pohledávky – výše poskytnutého úvěru bude muset být v úměrném poměru ku tržní hodnotě zastaveného nemovitého majetku.

Tímto by mělo nastat omezení nekalých praktik u úvěrových predátorů, kteří se snaží poskytnout nízkou částku v poměru k hodnotě zástavy. Potom dluh pomocí nadměrných sankcí neúměrně navyšují.  

Necílí na zodpovědné splácení svých klientů, ale na sběr nemovitostí. Zprostředkování spotřebitelského úvěru:

A. Bude nutné, aby byla zprostředkovatelská smlouva uzavřena písemně a jasně obsahovala možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů od jejího řádného uzavření.

B. Na zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně uvedena odměna pro zprostředkovatele (X % ze schválené výše úvěru = částka, kterou zaplatí spotřebitel zprostředkovateli v případě čerpání úvěru spotřebitelem. % = procentuální částka z výše zástavy ne list vlastnictví zastavené nemovitosti). A to v případě, že bude tuto odměnu platit zprostředkovateli spotřebitel (Vy).

C. Dřív než bude mít zprostředkovatel nárok na provizi za zprostředkování úvěru, bude muset předložit žadateli o úvěr =  klientovi = spotřebiteli konkrétní výsledek svých zprostředkovatelských aktivit. 

Toto uvedl: Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí

Důležité upozornění

Veškeré financování nabízíme OD částky 200 000 Kč. Žádosti o menší peníze prosíme neodesílat.

Pokud chcete koupit nemovitost, nemáte na kupní cenu nic našetřené a banky Vám nepůjčí, počkejte až budete v bance průchozí. (čistý registr a dostatečný příjem) Nejsme kouzelníci. U nás musíte mít v případě zájmu o úvěr na koupi nemovitostí alespoň 30 procent z kupní ceny našetřeno z vlastních zdrojů. Totéž platí i pro podnikatelské úvěry.

Půjčku bez zástavy nemovitosti na cokoli jsme schopni sjednat pouze pro žadatele, který má slušný stav registru a má dostatečný doložitelný příjem.

Akceptuje se zde pouze doba neurčitá u zaměstnance, nebo poslední daňové přiznání u OSVČ. Pokud toto u žadatele není, lze řešit pouze se zástavou nemovitosti.

Pokud chcete koupit nemovitost, máte našetřené méně než 30% z kupní ceny a banka Vám nepůjčí kvůli špatnému registru, nebo slabému příjmu. NEUMÍME ŘEŠIT.

Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené z vlastních zdrojů. Pokud našetřeé nemáte a v bance narážíte na slabý příjem a nebo záznam v registru, počkejte na vyčištění registru, nebo vyšší (doložitelný) příjem. Potom si hypotéku na koupi nemovitosti vyřešte v bance napřímo. Už i banky dnes nabízejí maximálně 85% LTV (15% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to pochopitelně méně - maximálně 70% LTV a pochopitelně i úrok je zde vyšší. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru platného od 1. 12. 2016.

U našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů k posouzení úvěruschopnosti a prověření bonity klienta vždy.

Za službu financování klient neplatí poplatek dopředu.

V žádném případě nedochází ke dvojím odměnám.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky