Přišlo vylepšení zákona o spotřebitelském úvěru!

Nedávno došlo ke změně spotřebitelského zákona č. 145/2010 Sb o jehož obsahu by jsme vás rádi informovali.Změny přišli jako reakce na neférové jednání některých firem a jednotlivců, kteří jsou stále na trhu přítomni. Dále díky této změně mělo dojít k posílení schopnosti splácet u spotřebitelů.

Zamezit by se tak mělo nadměrnému schvalování úvěrů ze strany věřitelů  a čerpání úvěrů ze strany spotřebitelů, pokud není zcela jasné, že spotřebitel nebude schopen své závazky řádně splácet.Věřitel tak bude moci úvěr poskytnout pouze v případě, kdy po bližším posouzení ověří schopnost splácet u žadatele o úvěr.

Jako reakci na časté zneužívání u spotřebitelských úvěrů bu také bude úplně zakázáno využívání směnek a šeků, nebo volání na předražené telefonní linky 900, 906 apod. (a že už bylo na čase). Pokud klient využije zprostředkovatele nebankovní hypotéky, bude možné od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření a to bez jakékoli sankce. Pokud nastane porušení tohoto zákona, může Česká národní banka, nebo Česká obchodní inspekce uložit pokutu až do výše 20 000 000 Kč.

Navíc se v případě porušení těchto nutností bude moci klient, žadatel o úvěr, spotřebitel domáhat svých práv u finančního arbitra. Další důležité změny jsou ve spojitosti s těmito tématy: zajištění pohledávky – výše poskytnutého úvěru bude muset být v úměrném poměru ku tržní hodnotě zastaveného nemovitého majetku.

Tímto by mělo nastat omezení nekalých praktik u úvěrových predátorů, kteří se snaží poskytnout nízkou částku v poměru k hodnotě zástavy. Potom dluh pomocí nadměrných sankcí neúměrně navyšují.  

Necílí na zodpovědné splácení svých klientů, ale na sběr nemovitostí. Zprostředkování spotřebitelského úvěru:

A. Bude nutné, aby byla zprostředkovatelská smlouva uzavřena písemně a jasně obsahovala možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů od jejího řádného uzavření.

B. Na zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně uvedena odměna pro zprostředkovatele (X % ze schválené výše úvěru = částka, kterou zaplatí spotřebitel zprostředkovateli v případě čerpání úvěru spotřebitelem. % = procentuální částka z výše zástavy ne list vlastnictví zastavené nemovitosti). A to v případě, že bude tuto odměnu platit zprostředkovateli spotřebitel (Vy).

C. Dřív než bude mít zprostředkovatel nárok na provizi za zprostředkování úvěru, bude muset předložit žadateli o úvěr =  klientovi = spotřebiteli konkrétní výsledek svých zprostředkovatelských aktivit. 

Toto uvedl: Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky