Půjčka pro začínající podnikatele 2019

Podstatná otázka na toto téma je, jak moc začínající podnikatel je, jestli založil živnost teprve „včera“, nebo rok a půl zpátky? Má tak už alespoň nějaký zisk historicky, ekonomické úspěchy, obraty? Nebo zatím svou podnikatelskou činností nevydělal vůbec nic, prakticky mu nepřišla na účet ani koruna? Nemá podané jediné daňové přiznání, nebo už podával a jsou tam nějaké rozumné čísla? Kolik peněz chce z podnikatelské půjčky získat a na co přesně? Je žadatelem právnická, nebo fyzická osoba? Počítejme, že peníze půjdou na jeho podnikání.

Půjčka pro začínající podnikatele

Jak získat lepší vstupní podmínky pro podnikatelskou půjčku?

Dobrou zprávou je, že pokud je žadatelem obecně podnikatel a peníze z půjčky použije na své podnikání, mělo by se jednat o ryze podnikatelský úvěr, který nepodléhá novému zákonu o spotřebitelském úvěru. A tak ano, mělo by být právně v pořádku sjednat začínajícímu podnikateli půjčku bez doložení příjmu.

Horší zprávou je to, že půjčující, bude-li se jednat o půjčku pro začínající podnikatele bez doložení příjmu a hlavně bez zástavy nemovitosti, bude chtít nejspíš vidět ekonomiku podnikatele a ta taky bude muset být v dobrém stavu. Důvodem je, že riziko neúspěchu v počátcích podnikání a z toho plynoucího nesplácení této podnikatelské půjčky je zde vysoké. Růžové oči začínajícího podnikatele, nezkušenost s reálným trhem, prostředím. To vše může vést k přecenění sil, neodhadnutí následné reality a následné platební neschopnosti.

Jak už sem zmiňoval v předchozích článcích, tím, že nejde do zástavy nemovitost, dochází k důkladnějšímu prověřování žadatele o půjčku, aby se tak minimalizovalo riziko nesplácení půjčky a následného, v případě bez zástavní půjčky, podstatně náročnějšího získávání (vymáhání) zapůjčených peněz zpět.

K tak důkladnému prověřování naopak nemusí dojít u nebankovní podnikatelské půjčky se zástavou nemovitosti (podnikatelské hypotéky). Jinými slovy, pokud má začínající podnikatel možnost dát do zástavy nemovitost oproti půjčce bez zkoumání (doložení) příjmu, je možné na nebankovním trhu sehnat slušnou nebankovní podnikatelskou půjčku se zástavou této nemovitosti, aniž by se půjčující musel zabývat ekonomikou firmy, požadoval daňová přiznání v dobrém stavu. Tzn. lze půjčku poskytnout, aniž by vyžadoval doložení příjmu. Ani registr (splácení historicky) nemusí být v nijak dobrém stavu. Půjčující v tomto případě totiž má jistotu v podobě zástavního práva na nemovitosti, a tak pokud podnikatel přecení trh, své síly. Zkrátka se dostane do dlouhodobé platební neschopnosti, nebude v budoucnu schopen dostát svým závazkům, splácet zapůjčenou podnikatelskou půjčku, může si půjčující vzít zapůjčené peníze zpět, plus nejspíš i nějaké nutno počítat i s nějakými sankcemi, a to zpeněžením, příkazem k prodeji této nemovitosti.

Kde sehnat nejlepší podnikatelskou půjčku

To se už podnikatelské půjčky bez zástavy nemovitosti říct nedá. Tady je cesta k získání zapůjčených peněz zpátky podstatně komplikovanější v případě nesplácení, nebo vyhlášení insolvence ze strany dlužníka. A tak upřímně na nebankovním trhu nevím o jediném subjektu, který by bez zástavy nemovitosti půjčoval větší peníze (alespoň řádově vyšší stovky tisíc) za rozumných podmínek, vlastně ani za nerozumných. A tak je v podstatě na nebankovním trhu prakticky jedno, jestli má podnikatel dobrý doložitelný příjem, obraty a zisky. Na variantu získání půjčky pro podnikatele bez zástavy nemovitosti na nebankovním úvěrovém trhu (alespoň k aktuálním datu 3. 4. 2019, kdy píšu tento článek) se doporučuji nespoléhat. Moc jich na trhu není. A pokud se nějaká na trhu objeví obecně schopna půjčit zaměstnancům, nebo podnikatelům bez zástavy nemovitosti za ne o moc míň výhodných podmínek než banka, náročnost na sjednání půjčky, a doložení všech možných podkladů, se zde s časem neustále zvyšuje, průchodnost poptávajících snižuje (tzv. „odpad“ zvyšuje) až projde na rozumnou půjčku například jeden z pětadvaceti. To už potom nemá cenu zde poptávající řešit (ztrácet čas, energii / investovat snahu a naději nejen naši ale i našich poptávajících) a raději si zkrátka říct, nebankovně bez zástavy nemovitosti nejspíš prostě ne. Buď dám (nebo seženu 3. osoby) do zástavy nemovitost, nebo někoho k sobě – osobu blízkou (nebo dočasně mimo sebe), které má rozumný stav příjmu (bonity) a registru.

Každopádně to neznamená, že pokud jste nepochodili sami v bankovním sektoru, u svojí banky, nebo finančního poradce, často spíš pojišťováka s ne zcela dobrými úvěrovými možnostmi, a zkrátka nemáte možnost zástavy nemovitosti. Že se nám nemáte ozvat. Naopak. Ozvěte se pro nezávazné vyhodnocení Vaší situace, žádosti. Déle než 10 minut vstupního nezávazného a bezplatného hovoru to nezabere. A na základě tohoto budeme hned vědět, co je, a co není možné řešit.

Snažíme se vytvářet nadstandardní možnosti pro naše poptávající i v bankovním sektoru a tak je kolikrát možné skrz vlastní vědomosti a možnosti „prosadit“ v bankovním sektoru i Váš požadavek na půjčku, ať je nebo není možnost zajištění - zástavy nemovitosti. Půjčka se zástavou nemovitosti bude v bankovním sektoru půjčka vždy výhodnější, v nebankovním za mě jediná možná. Navíc šance na úspěšné sjednání pro klienta nápomocné půjčky se s možností dát do zástavy nemovitost obecně zvyšuje. 

Jestli máte možnost zástavy nemovitosti, je možné nechat vyhodnotit Váš požadavek současně i nebankovním sektorem, investory. Vám následně nezávazně nabídnout až tu nejlepší nabídku na nebankovní půjčku, nechat ji jako jakési „zadní vrátka“, kterých bude možné využít v případě, že bude možné řešit (pro Vás vždy „o parník“ výhodnější) bankovní financování.


Neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou analýzu a vytvoření konkrétní nabídky podnikatelské půjčky (ať už pro fungující, nebo pro začínající podnikatele).

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci podnikatelské půjčky

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky