Půjčka pro začínající živnostníky – Jak ji lze výhodně dosáhnout?

Z mého pohledu je půjčka pro začínající živnostníky BEZ ZÁSTAVY NEMOVITOSTI doménou spíše bank, než nebankovních společností.

Teda jestli vám do začátku podnikání nepomůže maximálně nízké desítky tisíc za velmi vysoký měsíční úrok, což je v podobě nevýhodných mikro půjček nejspíš to jediné, co u nebankovních firem najdete. (a my to nedoporučujeme a nesjednáváme!)

Na výhodnosti rozumnou nebankovní půjčku pro začínajícího živnostníka v dostatečné (klidně milionové) výši je možné řešit jedině se zástavou nemovitosti. A to až to 80 % z hodnoty. Pokud naopak možnost zástavy není, musí mít osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ - živnostník), obecně podnikatel doložitelný příjem a registr v rozumném stavu.

Pokud ale má vyloženě vážné záznamy v registru, současně zkrátka nemá příjem jak doložit, a to ani jak daňovým přiznáním, tak ani potvrzením o příjmu, a ani nemá možnost dát do zástavy nemovitost. Má počítám zatím smůlu a bude muset svoje podnikání rozvíjet postupně bez úvěrové injekce.

Rozeberme si to trochu víc do hloubky v následujícím článku, ke kterému se dostanete kliknutím na „Pokračovat ve čtení".

Půjčka pro začínající živnostníky

Jak získat půjčku, když jsem živnostník na začátku podnikání?

Každý žadatel o půjčku by měl mít doložitelný příjem. Doložitelným příjmem u živnostníků, obecně podnikatelů je daňové přiznání za poslední daňové období. Tak jak u zaměstnanců je doložitelný příjem výplatní páska a potvrzení o příjmu.

Takže pokud z tohoto daňového přiznání nevychází dostatečný měsíční příjem, tzn. čistý roční zisk v podobě obrat mínus náklady děleno 12 / někdy je možné vyjít čistě z obratu, který se potom pro výpočet měsíčního příjmu dělí 12, nebo první daňové přiznání není u začínajícího podnikatele ještě ani podané, podstatně to sjednání půjčky živnostníkovi komplikuje.

Pokud se navíc nachází nějaký ten záznam v registru, je to pro sjednání půjčky bez zástavy nemovitosti pro začínajícího podnikatele další negativní faktor.

Ano, možná se na trhu najde několik nebankovních firem, které půjčí vyšší desítky, nebo nižší stovky tisíc podnikateli bez zástavy. Ale registr bude muset být prakticky čistý a příjem bonita téměř dostačující, vysoký. Jinak je člověk odkázaný na nutnost buďto:

- sehnat si do zástavy nemovitost (svoji nebo 3. osoby) a sjednat si tak docela výhodnou nebankovní půjčku pro začínající živnostníky se zástavou nemovitosti (hypotéku)

- sehnat si někoho k sobě s takovým stavem registru a bonity buďto na spolužadatele, nebo hlavního žadatele s tím, že v budoucnu se půjčka přeúvěruje na Vás

- sáhnout po výhodné bankovní nebo nevýhodné nebankovní půjčce

 

Mezi bankami byste mohli bez zástavy pochodit lépe, alespoň v reklamách to kolikrát tvrdí, ale realita taky nebude nijak růžová. Registr oficiálně musí samozřejmě být v naprosto skvělém stavu, no možná si budou schopni poradit s aktuální nemožností doložit příjem.

Především byste mohli uspět, přislíbíte-li převedení hlavního účtu k nim, uzavřete-li různá pojištění (životní, podnikatelské, pro případ nesplácení tohoto úvěru…), přislíbíte-li plnění minimálních obratů na účtu.

Výše půjčky nejspíš nicméně nebude nijak astronomická, ale několik set tisíc by mohlo být možné získat. Čím bude vyšší půjčka, počítejte s tím, že tím víc podkladů a informací se bude muset nejspíš doložit, aby bylo možné půjčku získat.

Pokud budete chtít dosáhnout na řádově vyšší úvěr, bude možná potřeba doložit ještě podnikatelský plán, záměr, předpokládané budoucí čísla z podnikání, čím jste jedineční od konkurence, proč byste měli zrovna Vy uspět.

Nicméně vždy bude snadnější půjčku pro živnostníky získat s doložitelným příjmem, tzn. alespoň jedním podaným daňovým přiznáním, ideálně pak ve slušném stavu čísel.

Možná byste se taky mohli poohlédnout po financích do podnikání u známých, rodiny, nebo zkrátka lidí kolem s kapitálem, kteří Vás znají, věří Vám, nebo jsou třeba z oboru, vyznají se tak ve Vašem směru podnikání, vidí tak Vaše kvality, přínos, ocení nápad.  A buď za úrok, nebo např. podíl ve společném podnikání Vám půjčí potřebné peníze na rozjezd.

Nicméně osobně doporučuju být v začátcích podnikání maximálně obezřetnými a zůstat stát nohama na zemi. Z mého pohledu je ideální podnikání rozjíždět z klidně nevelkého ale za to „vlastnoručně" našetřeného kapitálu. Kdy si dá člověk velký pozor na to, jaké investiční příležitosti využije, v jakém měřítku a podobně. Zkrátka k penězům přistupuje z podstaty přirozenosti daleko zodpovědněji a opatrněji, něž když se mu peníze jen tak "na lusknutí prstu" objeví na úvěrovém účtu.

Až z postupně rostoucích zisků plynoucích z tohoto biznisu zpátky pomalu a rozumně reinvestovat vydělané peníze zpět a stavět tak podnikání na pevné skále poctivou, trpělivou každodenní prací, úsilím. Zlepšovat postupně svoje znalosti, schopnosti, kontakty a až po letech, když už se člověk dostane v podnikání do bodu, že bez větší peněžní injekce třeba není možné dál požadovaně růst, řešit potřebu získat a shánět peníze úvěrem.

Na druhém konci stojí stavění vzdušných zámků bez jakékoli reálné zkušenosti postavených často zcela mimo realitu. Kdy první co je potřeba je sehnat peníze na rozjezd! „Vysoký úrok? Co to je? Nevadí! Zaplatíme! Už teď jsme milionáři".

Jak získat úvěr od banky nebo nebankovní úvěrové společnosti?

Dalším 100 % řešením, jak získat úvěr, nebo zvýšit pravděpodobnost získání výhodné půjčky, od úvěrové společnosti, ať už bez zástavy bankovní, zde je podstatný především 1. bod, nebo nebankovní  se zástavou, zde je podstatný bod č. 2, samozřejmě může být:

  1. Sehnat k sobě osobu blízkou s doložitelným příjmem (ideálně podnikatele majícího zkušenosti s Vašim oborem podnikání a z tohoto plynoucí doložitelný příjem -> vystavené faktury, daňové přiznání / no i „obyčejný zaměstnanec" by mohl pomoct) a taky s rozumným stavem registru, která by Vám tzv. ručila, šla na spolužadatele.
  2. SEHNAT DO ZÁSTAVY NEMOVITOST a pokud půjdou požadované peníze čistě na účel podnikání (klidně pro začínajícího podnikatele) a žadatelem bude podnikatel (ne spotřebitel, zaměstnanec), bude se tak jednat o ryzí podnikatelský nebankovní hypoteční úvěr (nebankovní půjčku na rozjezd podnikání se zástavou) a nebude by nemělo byt nutné nebankovní firmě doložit příjem, splňovat přísná bonitní kritéria. 

Ještě je otázkou typ nemovitosti, která půjde do zástavy, jestli se bude jednat o nemovitost komerční: sklad, objekt k podnikání, průmyslový objekt, nebo rezidenční: rodinný dům, bytová jednotka, chalupa, pozemek a jiné, no rozhodující by měl být v tomto případě účel využití (obecně na podnikání), takže ani s jedním typem nemovitosti by neměl být problém získat nebankovní podnikatelskou půjčku pro začínající podnikatele se zástavou. Navíc zde nehraje roli stav registru, protože ten nebankovní firmy nemusí řešit. Toto pomůže začínajícímu živnostníkovi s nenutností doložit příjem, bonitu. Nicméně jenom v případě, bude-li si mít možnost a bude-li vůbec ochotný dát oproti půjčce do zástavy nemovitost. Pro nebankovní instituci je důležité, že se jedná o půjčku se zástavou nemovitosti. Že má zkrátka svoji pohledávku krytou zástavním právem na nemovitosti, z které si v případě nesplácení může vzít jejím prodejem peníze zpět. Banky budou nejspíš stejně chtít vidět ekonomickou historii, ať už je zde možnost zástavy nemovitosti, nebo není. Maximálně zde možnost zástavy dopomůže, bude plusový bod, ale ne rozhodující jako u nebankovních společností.

Neváhejte se nás zeptat na možné ideální úvěrové řešení, pokud máte zájem vyhodnotit konkrétně Váš požadavek na bez zástavní půjčku pro začínající podnikatele, nebo máte možnost zástavy nemovitosti.

Rádi Vám pomůžeme získat půjčku na rozjezd podnikání až do 80 % z tržní hodnoty nemovitosti do zástavy

Analýza a vytvoření konkrétní nabídky optimálního řešení z naší strany jsou nezávazné a zdarma.

Jednáme férově a vše Vám řádně vysvětlíme po bližší analýze Vašeho požadavku.

Poslat nezávaznou žádost o živnostenský úvěr

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky