Vězení pro dlužníky – žádosti od věřitelů

Začaly se ozývat ohlasy poskytovatelů financí, aby stát začal provozovat vězení pro dlužníky. Zadluženost obyvatelstva ČR roste. U tisíců dlužníků si nedokážou ani představit, že by své závazky vůbec někdy splatili.

vězení pro dlužníky

Obyvatelé ČR dohromady částku blížící se jednomu bilionu Kč. Zároveň však hlásí exekutoři, že i navzdory jejich stále se zvyšujícím sledovacím, právním možnostem je vymahatelnost v suvislosti s téměř 60 ti procenty takových pohledávek „nedobytná“.

Nejmenovaný soukromý poskytovatel pronesl: „ poskytoval jsem peníze 4 roky a mám z toho újmu na zdraví. Velké množství dlužníků si půjčí a peníze a předem ví, že je nikdy nevrátí zpět. Navrhoval bych je zavřít do vězení, kde budou dřít, dokud si tyto dluhy neodpracují.“ Tato reakce vznikla na reakci redakčního článku, kdy byli osočeni soukromé subjekty z toho, že dlužníky „dřou“ pomocí směnek. S tím souhlasí jak vymahači, tak také advokáti, kteří by také rádi přitvrdili.

Tím však řada subjektů, kteří by vězení pro dlužníky uvítali, nekončí. Ve stejném duchu se vyjadřují také další poskytovatelé peněz a některé inkasní společnosti. Ty tento požadavek konstatují velkou nezodpovědností dlužníků v podobě: „ Dobře, půjčili jste si, dobře, peníze jste nevraceli, dobře, přestali jste také komunikovat. Na naše vstupní výzvy o uhrazení financí se snahou o komunikaci nereaguje 70% všech dlužníků!“ Zde bych doporučil všem, vždy se snažte být jak s věřiteli, poté také s vymahači v kontaktu, „nedávejte hlavu do písku“.

Na nedávné konferenci advokátní komora naznačovala, že inkasní agentury neúspěšně nahánějí dlužníky a že se to ještě zhorší, protože se zkrátily odměny advokátů za vymožené dluhy.

Již zmiňovaný, nejmenovaný podnikatel, poskytovatel peněz také řekl: „ jedna paní mně visí 3 miliony korun a tyto peníze jsou z mojí pozice nedobytné. Dlužníci utíkají do osobního bankrotu, převádějí majetky na rodinné příslušníky… Vážně bych je zavřel, nezlobte se, ale kvůli takovým půjdu do dluhů i já…“ Realizace takého vězení je s největší pravděpodobností nereálná vize už jenom kvůli přeplněným věznicím samotným a nedodržením lidských práv. Avšak některé případy „dlužníků“ byly za loňský rok označeny trestním činem v podobě poškozování věřitele. Policie tehdy zaevidovala šestnáct takových případů se škodou okolo 21 milionů Kč..

Obecně lze ale poskytování financí nazvat biznisem, jako je každý jiný. Biznisem, který obnáší svoje rizika. Tyto subjekty jsou kolikrát neschopnosti splácet svým klientům vstříc, neboť si tuto schopnost před poskytnutím peněz u žadatele neprověřují. Naopak kolikrát cílí i na ženy na mateřské a seniory s hrubým příjmem obecně kolem devíti tisíc. Což je pásmo právě pásmo nejchudších obyvatel. Krom toho peníze vydělávají na neustálých sankčních poplatcích, poplatků z prodlení … Což je obrovsky nelidské. Z tohoto pohledu se nemají čemu divit.

Není divu, že když se této struktuře obyvatelstva ještě podbízí s poskytnutím peněz, nejenom, že si vezmou, ale také je nesplácí. Toto si poskytovatelé, lichváři snaží ošetřit pomocí směnek a doložek k přímé exekuční vykonavatelnosti ve smlouvách. To aby se v případě neschopností splácet dostali přímo na majetek dlužníka. Tyto praktiky společně s přehnaně vysokým úrokem, který využívá ne příliš dobré situace takových dlužníků, jsou předem určeny k záhubě. Velké množství lidí v dluzích již ale také využívá velkou řadu skrývajících se praktik, například pomocí zúženého jmění manželů, rozvodů na oko, nebo také účelových převodů nemovitostí. Někteří lidé mají činnost „ umět se zadlužit“ jako živnost v rámci koncesovaného živnostenského oprávnění, usmívá se podnikatelka, které v rámci internetového obchodu dluží za produkty několik set tisíc Kč.

Také na straně podnikatelů je řada těch, kteří poctivě a po právu žádají za poskytnuté zboží peníze, také ale těch, kteří je „špekulují“ nad baličky pohledávek a cizopasí na neštěstí druhých…

Vždy je potřeba pozorovat situaci nezávisle od osobních pocitů a názorů, tedy objektivně.

 

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci Vaší situace

O autorovi

O autorovi

Autor článku je:

  • Specialista v úvěrovém oboru
  • 8 let praktických zkušeností
  • Statisíce (cca 20 000 hodin) hovorů s poptávajícími a investory
  • Tisíce kladně vyřízených požadavků
  • Nespočet pozitivních ohlasů a recenzí

Tomáš Maček, zakladatel a majitel projektu DůmDluhů.cz

IČ: 88853225

Telefon: 777 465 451

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Důležité upozornění

Veškeré financování řešíme OD částky 400 000 Kč. Žádosti o menší peníze tak prosíme neodesílat.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Nebylo by to pro nás rentabilní.

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečný doložitelný příjem, bonitu.

Jako příjem se zde akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou u žadatele zaměstnance, nebo poslední 2 podané daňové přiznání pokud je žadatelem OSVČ. V registru se rozhodně nesmí nacházet záznam typu nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiálního ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky, kde musí být také splněna odpovídající bonita.

Poptávku na hypotéku na koupi nemovitosti, kdy žadatel má vyloženě špatný stav registru, nedostatečnou bonitu a třeba i žádné vlastní peníze. Není možné bez potřebného spolužadatele řešit.

Pokud chce klient financovat hypotékou koupě nemovitosti, nemá ale na kupní cenu našetřené ani 10%, je malá pravděpodobnost zdárného sjednání hypotéky na koupi. V případě zájmu o hypotéku na koupi nemovitostí je navíc dobré mít našetřeno alespoň 10% z kupní ceny vlastních peněz. Pokud v bankovním sektoru nebude možné takový požadavek řešit kvůli vyloženě špatnému stavu registru nebo příjmu a současně k sobě klient nemá nikoho s rozumným registrem a dostatečným příjmem... (bez zesplatnění, exekuce, insolvence) Nejsme kouzelníci a jelikož nebankovní hypotéka na koupi není obecně příliš vhodná, nebude s největší pravděpodobností v takovém případě možné hypotéku sjednat. Pro nebankovní sektor je potřeba mít minimálně 30% z kupní ceny našetřené a přispět ke koupi z vlastních zdrojů. Pokud našetřené nemáte třeba vůbec nic a v bance narážíte na vyloženě slabý příjem a nebo vážný záznam v registru, bude potřeba počkat dobu potřebnou k vyčištění registru, nebo na vyšší (doložitelný, dostatečný) příjem. Už i banky dnes nabízejí maximálně 90% LTV (10% z vlastního) a v nebankovním sektoru je to z pochopitelných důvodů ještě méně - většinou maximálně 50% z hodnoty a to za podstatně vyššího úroku, kterým financovat koupi není z našeho pohledu rozumné. To mějte prosím na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016.

U všech spříznených investorů tak dochází v rámci spotřebitelských úvěrů mimo jiné k posouzení úvěruschopnosti žadatele a tedy prověření jeho bonity vždy. Tato musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši. Nedochází ke zmíněným dvojím odměnám, které by se pobírali současně od poskytovatele a žadatele. Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a celkovou spokojenost. Je na jeho uvážení, zda-li je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude v ní pokračovat, nebo nikoli. V žádném z případů nám klient neplatí dopředu jakýkoli poplatek. Co jediné je v některých případech potřeba dopředu uhradit, jsou náklady spojené s provedením odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru.

Před zdárným sjednáním a vyplacením požadovaného financování klient v žádném s případů neplatí poplatek dopředu.

Tím pádem žadatel o radu nebo úvěrový produkt nic neriskuje a pokud se mu v průběhu vyřízení nebude cokoli líbit (například v našem celkovém přístupu nebo námi navrženém optimálním financování), nebude mu naše služba připadat užitečná, může kdykoli odstoupit a nic se neděje. Také v žádném případě nedochází ke dvojím odměnám. Nepobírá se odměna současně od poskytovatele a klienta.

Obecné informace

Šedesátá, 7015/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

info@dumdluhu.cz

+420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Právní podmínky