Nebankovní hypotéky – na co si dát pozor?

 

Jaké jsou základní, zdravé parametry takové ryzí nebankovní hypotéky a na co si dát především pozor před jejím sjednáním a v samotném průběhu splácení?!

Pod pojmem ryzí mám na mysli takovou hypotéku, která je poskytnuta nebankovní firmou, která je schopná opravdu ignorovat nedobrý stav registru žadatele, který může peníze následně použít na cokoli. A pokud je žadatel současně i podnikatelem, který využije peníze z hypotéky převážně na podnikání, jedná se tak o podnikatelskou hypotéku, lze ji poskytnout taky zcela bez doložení příjmu, celkově zkoumání stavu bonity a zvýšené náročnosti na ni. Jedná se o hypotéku takovou, kde poskytoval řeší především nemovitost sloužící jako zástavu a její hodnotu, stav. A pokud jsou tyto parametry nemovitosti v pořádku a požadovaná výše hypotéky nepřesahuje horní limit určený poskytovatelem většinou 50-70% z hodnoty zástavy, v rychlosti žadateli peníze půjčí. Ideálně za fér podmínek. 

No tak pojďme na to. Nejen o tomto se dočtete v tomto článku, pokud kliknete níže na „pokračovat ve čtení".

 

nebankovní hypotéky sjednání

Zdravé parametry nebankovní hypotéky

 

Když jsme zmínili nemovitost do zástavy oproti nebankovní hypotéce. V rámci LTV (loan to value -> půjčka do hodnoty) lze počítat s maximálním výší rovnou 70 % z hodnoty nemovitosti, která jde oproti hypotéce do zástavy. Představy klientů o financování 80-100 % z ceny nemovitosti tak bývají nerealizovatelné, nebankovní cestou nefinancovatelné. Samozřejmě pokud se podaří požadavek klienta prosadit bankovní cestou, o což se často snažíme a daří i přes určité záznamy v registru, je možné se stále bavit až o „stoprocentní - 100 %“ hypotéce. Zde záleží hodně na odhadu nemovitosti, žadateli samotném, jeho záměru.

A co dál je při rozhodování podstatné, kromě hlavních dvou ukazatelů úrokové sazby a doby splatnosti, o kterých si řekneme v dalším odstavci níže?

Rozhodně dopředu před vyplacením hypotéky nikdy nic neplaťte, není k tomu totiž žádný důvod a naopak je zde vysoké riziko, že o tyto peníze přijdete a slíbený produkt stejně nedostanete. Jediný poplatek dopředu, který je v pořádku a můžete se s ním standardně setkat u bank, je platba orientačně 4 až 6 tisíc Kč, odvisle od typu odhadované nemovitosti: byt, dům a další certifikovanému odhadci za provedení odhadu nemovitosti. Tento poplatek dopředu nicméně vyžadují jen bankovní domy a to pouze v některých případech, jindy jsou i tyto peníze v rámci akce „odhad zdarma" hrazeny bankou. U nebankovních firem se s tímto nesetkávám a pokud si pošlou svého odhadce, většinou jsou náklady na něj zahrnuty do „poplatku za sjednání". 

Na vstupu se většinou totiž vždy u nebankovní hypotéky platí „poplatek za uzavření - sjednání smlouvy". Zde jsou zahrnuty například právní služby, dále časové, administrativní, cestovní náklady vynaložené na zdárné a hladké sjednání, výše zmíněný odhad nemovitosti pověřeným odhadcem, nebo třeba odměna za zprostředkování zprostředkovateli a jiné. Na vstupu je myšleno tak, že je o tyto náklady poskytnutá hypotéka navýšena, respektive jsou z její celkové výše tyto náklady strženy a žadateli je tak vyplacena hypotéka o tyto náklady ponížená. Rozhodně se nejedná o platbu dopředu! Zde vidíme zdravou výši do 5 % z celkové výše úvěru. To i v případě, že musí ten, kdo hypotéku vyřizuje, ať už zprostředkovatel nebo osoba pověřená poskytovatelem - většinou jeho zaměstnanec, kontaktovat, jednat s a obíhat větší množství věřitelů, které je například potřeba žadateli vyplatit, nebo má se sjednáním další „nadbytečné vyřizovačky".

Neméně důležité je mít jakýsi příslib, garanci od poskytovatele o neměnnosti úrokové sazby ideálně v celém období splatnosti hypotéky, minimálně v době dohodnuté fixace. To aby se potom nestalo, že se úroková sazba hypotéky, kterou si berete kvůli výhodnému úroku, změní v průběhu splácení nečekaně na značně nevýhodnou. Což by mělo za následek vyšší měsíční splátku, kterou už nemusí být ve Vašich silách z hlediska měsíčního příjmu a výdajů „utáhnout". A to i v případě, že někdy přijde opožděná splátka. 

A to je další z podstatných věcí, které je potřeba mít s nebankovním poskytovatelem jasně specifikované. Což když mně zaměstnavatel posune výplatu za den pro splátku? Co když mně přijdou některý měsíc nečekané, nadměrné a akutní náklady, podstatnější než splátka hypotéky - i když ta by měla být v rámci „platebních priorit" vždy na 1. místě a nebude na včasnou úhradu splátky? Co když dostanu vyhazov a než si najdu nové zaměstnání, bude to několik měsíců trvat a na splátku zkrátka nebude vůbec? Totéž může znamenat u podnikatelů pozdní úhrada nebo neúhrada faktur ze strany odběratelů, nečekané výdaje na provoz, nebo úplný neúspěch. Je proto dobré si zde opět klást otázky typu.

Má pro toto poskytovatel pochopení? Nechce dlužníka právě v těchto situacích „potopit při první dobré příležitosti"? Je například možné se domluvit na „restrukturalizaci" závazku, tedy dočasném snížení měsíční splátky? Nebo jakou sankci může dlužník v takových případech očekávat? Je to přijatelná jednorázová pokuta v řádech tisíců korun s snahou se dostat zpátky k řádnému splácení, nebo pokuta v desítkách procent z úvěru s hrozbou (snahou) brzkého zesplatnění a navýšení na enormní částky? Zůstane i tak stejná úroková sazba, nebo se zvýší, jak moc? Asi sami tušíte, který z přístupů zastává férový nebankovní poskytovatel, a které naopak poskytovatel snažící se z dlužníka "vytřískat" pokud možno co nejvíce peněz. Na které z barikád každý jeden takový stojí.

Dále je podstatné, aby bylo možné hypotéku kdykoli v průběhu doby splatnosti zdarma doplatit, nebo ji snížit na zůstatku formou výjimečné splátky. To pro případ, že se Vám podaří vydělat nějaké peníze nad rámec měsíčního rozpočtu, které třeba nebudete mít zrovna jak lépe využít, a tak s nimi „výjimečně splatíte" (umoříte) část hypotéky. Nebo pro případ, že se podaří na trhu v průběhu splácení dohledat, schválit a sjednat výhodnější a bezpečnější, ideálně bankovní hypoteční produkt, s nižším úrokem a splátkou. A Vy budete chtít tímto produktem stávající hypotéku „jednorázově zaplatit" - převést. Toto bývá umožněno vždy, většinou zdarma nebo maximálně za 1 % z částky, která se vrací.

 

Úroky a sankce

Za zdravou výši ročního úroku nebankovní hypotéky od bezpečných firem, které praktikují férovou strategii svého financování, považujeme v rozpětí 8 až 14 % ročně. Cokoli pod tuto hranici můžete považovat přinejmenším za zavádějící, hrozící nebezpečným doháněním ušlého zisku takové nebankovní firmy na skrytých neúměrných sankcích, navyšování úroku v průběhu splatnosti a podobně. Přece jenom by takový úrok byl podobný bankovnímu úroku. Jenomže banky fungují na úplně jiném principu, než soukromé nebankovní společnosti. Banka poskytnutím peníze jakoby vytváří, „tiskne". Nebanka půjčuje za účelem zhodnocení „těžce vydělaných peněz" soukromých investorů. Očekávat tak prakticky stejný úrok? No jak říkám, je to minimálně zavádějící.

Vyšší úrok než je čtrnáct procent ročně naopak můžete vnímat jako zbytečně vysoký, jako přeplácení půjčujícího. Jsou totiž slušné nebankovní firmy na trhu nabízející fér hypoteční produkty a zhodnocení v takovém úrokovém rozpětí je pro ně dostačující.

Pod pojmem fér máme na mysli dopředu zcela jasně sdělené a zároveň slušné (lidské, standardní) podmínky.

 

Z důvodu různých úskalí, které mohou v průběhu splácení nastat, je dobré si zodpovědět před sjednáním nebankovní hypotéky „co se bude dít“ pro vše případ že:

  1. pošlu později splátku (nebo na ni dočasně nebude).
  2. budu chtít hypotéku jednorázově doplatit nebo poslat výjimečnou splátku.

Slušný investor je otevřený domluvě, nepřehání výši sankcí v případě prodlení se splátkou, snaží se vždy dostat zpět do stavu řádného splácení za rozumných okolností.

Dál umožní klientovi kdykoli nebankovní hypotéku doplatit, nebo poslat výjimečnou splátku. U slušného investora se nesetkáte s tím, že by do smluv zakomponoval různé „skryté dovětky", které by měli za cíl klienta v průběhu splácení nepříjemně zaskočit, „nachytat na švestkách". Vše je zcela jasně dopředu komunikováno a zakomponováno v úvěrových smlouvách. 

Neexistuje tak například, aby přišla „stotisícová“ pokuta za nedodání pojištění nemovitosti, na které klient není dopředu ani pořádně upozorněn. Neexistuje, aby se z ničeho nic zvýšil úrok v průběhu splácení z „krásných“ např. cca 6 %, na který byl klient na začátku „vlákaný do pasti“ na 21% ročně. Neexistuje, aby jakmile se klient opozdí se splátkou, byla obratem vyžadována „stotisícová pokuta“ k okamžité úhradě. A pokud na tuto klient nemá, nastane brzké zesplatnění na „astronomické“ částky, například až na dvojnásobek původně dlužné částky a podobně. Neexistuje, aby když chce klient úvěr doplatit, nebo si našetří na výjimečnou splátku, kterou chce provést a snížiti si tak celkový dlužný zůstatek na hypotéce, aby mu toto nebylo umožněno, nebo se za to požadovalo víc než 1 % z částky, kterou klient vrací. Někteří investoři chtějí v takovém případě například uhradit veškeré dlužné úroky, které by jim klient zaplatil za celou dobu splatnosti. A tak když si člověk půjčí např. 1 mil Kč, chtějí při žádosti o doplacení například 1.9 mil Kč. Místo aby z celkového dluhu odečetli, co klient zaplatil, a navýšili třeba o přijatelné 1 % jako poplatek za jednorázové doplacení, výjimečnou splátku. Asi sami cítíte, že takové "nástrahy nebezpečných nebankovních firem" hraničí se zdravým rozumem a jsou nastaveny tak, aby klienta finančně vyždímali, naprosto zlikvidovali.

Naopak u fér investora se klient může spolehnout, že se něco takového zkrátka nebude dít. Že nebude klient nemile překvapený v průběhu splácení a že co se řekne, to taky platí. Že dopředu nastavený a klientem odsouhlasený úrok po dobu splatnosti konstantní (neměnný). Na to, že když bude chtít doplatit, bude to klientovi umožněno zdarma, nebo maximálně za 1 %. A i když nastanou komplikace se splácením, bude se možné vždy rozumně domluvit. Nebude to okamžitá záminka k nepřiměřeně vysokým sankcím, k ukončení splátkového kalendáře a k vyžadování všech půjčených peněz zpátky s naprosto neúměrnou přirážkou.

Doba splatnosti a nesplacení půjčky

Co se týká maximální možné doby splatnosti u hypotéky od mimobankovního půjčujícího, lze počítat s dobou splatnosti až 20 let. Při jejím využití získá poptávající minimální splátku, neboť se splácení rozloží do více let. 

Jak jsme si už nastínili, dopředu před poskytnutím hypotéky se nikdy nic neplatí. V průběhu splácení, je možné kdykoli poslat výjimečnou splátku, nebo jednorázově dluh uhradit, přeúvěrovat ideálně do banky na výhodnější bankovní hypotéku.

U fér investorů je možné počítat s vyšší tolerancí vůči případnému nesplácení a s možností se zde ve většině případů rozumně domluvit, hlavně pokud se klient bude snažit komunikovat svoji situaci s investorem, „nestrkat hlavu do písku“. Dá se říct, že právě na tomto stojí onen pilíř férovosti. Co se řekne a následně uvede v úvěrových smlouvách – a to jak té podnikatelské tak i spotřebitelské nebankovní hypotéky, to prostě platí. Pro půjčujícího je jediný očekávaný příjem z domluveného, klientem přijatelného, úroku a nemá v úmyslu inkasovat peníze ze záludných sankcí. Stav, kdy klient posílá řádně měsíční splátky se zakomponovaným sjednaným úrokem, je pro takového investora ideální a nevymýšlí různé skryté, záludné a zákeřné cestičky, jak a na čem z klienta „vyždímat“ co nejvíc. Nikde žádné skryté sankce, nebo snaha „obrat“ klienta o víc, než je domluvený roční úrok hrazený formou měsíčních splátek. V takovém případě se jedná o wintowin hypoteční řešení, které si klient může nechat, dokud bude potřebovat a zdarma doplatit, když bude chtít (naskytne se mu lepší možnost).

Ideální stav v rámci sjednaného úroku nebankovní hypotéky zkrátka je, kdy půjčující nebankovní firma dosáhne na domluveném úroku dostatečného zhodnocení, zároveň klientovi pomůže, nastavené úroky (splátky) utáhne, než bude možné sjednat hypotéku v bance. A pokud se v průběhu splácení neočekávaně stane, že klient na splátku jednoduše nemá, vždy je snaha se domluvit ze strany investora, dostat klienta zpět do stavu řádného splácení. Fér investor má například toleranci k až třem po sobě opožděným neuhrazeným splátkám, pokud klient komunikuje a snaží se situaci řešit.

Pozor na nefér nebankovky

Možná byste si řekli, „no a co, tak je jasné, že když si půjčím, musím i včas splácet“. „Radši si vezmu třeba nefér investora, který mně ale nabídne úrok 6 % a prostě budu řádně platit a nebude mě tak mít kde obrat, než abych si brala nějakého, a kdo ví, jestli vůbec fér investora za 10% ročně nebo víc!“ A já takové úvahy chápu. Cena je v našich hlavách automaticky tak nějak rozhodující. Máme to tak hold ze života nastaveno. Proč platit za elektrikáře 2000 tis Kč, když tam ten mně to udělá "v možná o trochu nižší kvalitě" ale za 1000 tis Kč? "Radši si to risknu a ušetřím!". "Proč kupovat prací prášek bez slevy za 220, když tam je o trochu méně kvalitní, ale ve slevě za 80?" To jsou úvahy které všichni známé z běžného světa, kde jsou zkrátka z určitého hlediska v pořádku. I když i zde platí: "Už sis někdy koupil něco fakt moc levného? A jaké to bylo?!". U zmíněných položek v běžném životě je to ještě tak nějak jedno, no tak to přestane dřív fungovat. Ale u něčeho tak podstatného, dlouhodobého a ohrožujícího, jako je hypotéka, tam je potřeba si dát na kvalitu sakra pozor. Zkrátka, na takové zažité úvahy lidí nebankovní firmy tak trochu spoléhají. Pokud zde „šlápnete vedle" a vezmete si hypotéku od špatného investora, není to jak vzít si o desetinku vyšší úrok od jedné banky, když můžu mít o to nižší v bance jiné. To jsou drobné rozdíly a „díry v rozpočtu". U nebankovních firem se bavíme o statisících. Jakmile je prostě investor nastavený na snahu o neúměrné obohacení, bude toho chtít docílit za každou cenu.

A tak představte si. Pokud Vám nebude moct narazit likvidační sankci za opožděnou splátku, třeba o jeden den, bude mít například smluvně nastavený nárok na změnu úrokových podmínek a to kdykoli v průběhu splácení. A tak z těch krásných například 6 %, na které Vás nalákal, udělá například 21 % ani se nenadějete. A nebo pokud se Vám podaří, třeba přes nás, za rok schválit hypotéku v bance a budete chtít tohoto investora z nové, o mnoho výhodnější, bankovní hypotéky vyplatit, bude chtít vrátit například 2 krát tolik, než kolik Vám půjčil a to jste celý ten rok posílali splátky naprosto řádně a v plné výši, jako úhradu ušlých úroků. Nebo si u něj požádáte o vyčíslení, aby jste jakoby měli přehled, kolik zhruba dlužíte a po doručení s hrůzou zjistíte přemrštěný zůstatek a co víc, investor to zrovna vezme jako záminku, že bude chtít peníze zpátky všechny a to například do měsíce. Nebo Vám ho banka ani nebude chtít vyplatit jako „nevhodného zástavního věřitele“. Pokud Vám nevadí ani taková rizika u investora, v jehož prospěch budete mít zastavenou svoji nemovitost. Nikdo Vám bránit nebude, směle do toho. Potom nám ale prosím nevolejte „se slzami“ v očích a „úděsem v hlase", jak je něco takového možné, jak se někdo s tak „nelidským přístupem“ může na úvěrovém trhu ČR vůbec nacházet.

Doplacení nebankovních hypoték a výměna za hypotéku bankovní

Přitom ideální námi často doporučovaná strategie u nebankovní hypotéky je, že i když se nastaví doba splatnosti na maximum tzn. např. 20 let, do banky na podstatně výhodnější bankovní hypotéku se většinou stejně klient dostane maximálně za 5 let, může to být několik měsíců, může to být za rok. Je tak dobré tuto možnost sledovat a hned, jakmile to půjde, překlopit nebankovní hypotéku v bankovní. Toto sledujeme zcela automaticky a klienta informujeme, jakmile je reálná šance jej do banky dostat a sjednáváme bankovní hypotéku od A do Z, jakmile je to možné. Sledovat tak například(vysoký přeplatek za celou dobu splatnosti nebankovní hypotéky nemá výpovědní hodnotu. Protože kolikrát budete tu nebankovní hypotéku platit třeba několik, měsíců, maximálně několik let. Hlavně je nutné mít tu možnost smluvně danou kdykoli sjednanou nebankovní hypotéku doplatit ideálně bezplatně, ať už v případě možnosti přeúvěrovat do banky, nebo třeba v případě „výhry v loterii. Potom pochopitelně nebudete splácet celých například 20 let, na které je celkový přeplatek spočítán. V takovém případě zaplatíte jenom menší část z tohoto přeplatku. A tak není velký rozdíl několika % u ročního úroku fér hypotéky za 10 % oproti třeba 7 % nefér nebankovní hypotéky, když ji stejně za rok doplatíte. S tím rozdílem, že ta nefér se v průběhu splácení výrazně o minimálně desítky % prodraží. Jestli teda víte, co tím básník myslí?  Zkrátka pokud si beru přechodně nebankovní hypotéku za 10 % ročního úroku na 20 let pro minimální měsíční splátku, ale doplatím ji za ten jeden rok a mám možnost ji zaplatit zdarma, zaplatím za celou dobu orientačně čistě těch 10 % ze zapůjčené částky jako roční úrok. Kdybych měl těch 6 % a neprodražilo se to o další skryté a vysoké náklady - což u nefér nebankovního investora se podle mě prodraží vždy, a převedu do banky, také za 1 rok, přeplatím „jen“ o 4 % navíc. A tento rozdíl („úspora") je za fér investora, pro kterého je nastavený úrok dostatečné zhodnocení, a můžu tak mít „klidný spánek“, že mně nebude chtít nachytat kdo ví na čem dalším, docela rozumně investovaný „příplatek“, nemyslíte?

 

 

Neférovost pak, už tolikrát a slibuji že naposledy zmíněno znamená ku příkladu nabídku nízkého, pro nebankovního investora nedostatečného úroku (zhodnocení), což potom dohání a ve větší případů až „nechutně nadhání“ na „skrytých - nefér“ praktikách jako jsou:

  • schované sankce za nedodání některých dokumentů (např. pojištění na vstupu)
  • náhlé a klientem neočekávané zvyšování úroku v průběhu doby splatnosti
  • obrovské sankce a brzké zesplatnění hypotéky v případě drobného problému ve splácení
  • nemožnosti hypotéku doplatit resp. vysoký poplatek v případě žádosti o doplacení – např. v podobě nutnosti doplatit veškeré ušlé úroky

Nebankovní firmy jsou v tomto směru poměrně inovativní a snaží se neustále vymýšlet nové a nové praktiky

Vyhněte se takovým firmám obloukem.

 

Oslovte nás a nechejte si zcela nezávazně a bezplatně vypracovat nabídky od férových nebankovních investorů na trhu.

 

My kopeme za Vás, ne za jednu nebanku nebo banku. Máme pod sebou celý trh a jeho možnosti. Snažíme se na něm najít to nejlepší řešení právě pro Vás.

Nastavíme optimální strategii tak, abyste co nejdřív získali bezpečnou bankovní hypotéku (pokud toto není možné už nyní a nebylo by tak drahého nebankovního řešení zapotřebí). Nebankovní přechodné řešení se co nejdříve vyplatí bankovním.

Za co jiného jsme taky placeni? No za nalezení co nejvýhodnějšího řešení na míru Vašich momentálních možností. Za Vaši celkovou spokojenost. 

Dopředu nic neplatíte, nic tím pádem neriskujete. Buďto se nám podaří najít Vám přijatelné řešení, nebo se omluvíme.

 

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci hypotéky