Záleží na tom, jak moc špatný registr je… Bez zástavy nemovitosti, jak bylo napsáno výše, je možné řešit až na pár nebankovních výjimek (stejně se slabou průchodností) jedině bankou… A zde pochopitelně stav registru žadatele hraje svoji roli a nemůže být vyloženě špatný. Na druhou stranu se snažíme (a daří se) i přes drobnější záznamy v registru klientovi schválit a sjednat půjčku bez zástavy v bankovním sektoru…

Protože je to pro něj 1. nejvýhodnější, nejlepší a za 2. většinou jediné možné řešení. Protože většinou i když se vyskytne na nebankovním trhu firma, která se tváří jakože půjčuje bez zástavy nemovitosti (mám na mysli větší částky ideálně 200-600 tis Kč, na delší splatnosti alespoň 8 let a za slušných úrokových podmínek) a dělá že neřeší (nebo toleruje horší stav) registr (bonitu už musí u spotřebitelských půjček řešit každá půjčující firma na trhu), co jich pár na trhu takových je, tak je tak náročné u nich půjčku jako poptávající získat skrz požadovaný stav registru a náročnost na bonitu, tak málo z celkového množství (skrz registr a bonitu) problematičtějších poptávajících tuto půjčku získá… Že je lepší snažit se klienty řešit v bankovním sektoru, kde je % průchodnosti vážně podobné a výhodnost pro poptávajícího (pokud se to podaří), je taky mnohem lepší…

„Takže co když mám jako špatný stav registru (v nedávné době např.: zesplatnění, exekuce, insolvence) a potřebuju půjčku bez zástavy nemovitosti?“

Obávám se, že v takové situaci máte smůlu a na trhu není půjčující, který by byl schopný Vám peníze poskytnout. (pomineme-li vražedné mikropůjčky s obrovským úrokem a krátkou splatností)

„A co mám teda dělat?“

Řešením určitě může být domluvit si osobu blízkou s rozumným stavem registru a dostatečným, doložitelným příjmem, která by byla ochotná si na sebe půjčku dočasně vzít (na kterou bychom bankovní půjčku sjednali a vy si, až budete moct se na bankovní půjčku bez zástavy dostat, tuto osobu svojí půjčkou vyplatili). Chápu jakousi neochotu okolí Vám v tomto vyjít vstříc, je to riziko pro daného člověka, o tom žádná. Nicméně řešením to pro Vás může být, možná jediným. Druhým a nejspíš i posledním řešením, pokud vážně potřebujete peníze z půjčky mít v blízkých dnech, by mohlo být dát (sehnat) oproti půjčce do zástavy nemovitost (řešit tak půjčku hypotečně, se zástavou nemovitosti). Protože pokud jde oproti půjčce do zástavy nemovitost, půjčující investor je ochotný půjčit přes jakkoli špatný stav registru.

Věc se má tak, že:

- bonitu musí řešit každý půjčující na úvěrovém trhu ČR skrz přikázání České Národní banky a nemůže půjčit bez doložení příjmu a odpovídající bonity žadatele o půjčku (spotřebitelskou), i kdyby třeba chtěl. Mám ale za to, že historicky bylo u těchto větších půjček bez zástavy vždy zapotřebí doložit příjem, protože si to půjčující nelajznul, aby riskovat nevrácení půjčky nedůkladným prověřením žadatele. Varianta (ať už bankovní nebo nebankovní) půjčky bez doložení příjmu byla vždy možná jen u půjčky se zástavou nemovitosti (hypotéky), kdy riziko složitého získání peněz zpět v případě nesplácení půjčky vždy snižovalo právě ono zástavní právo na nemovitosti.

- stav registru žadatele o půjčku zase sledují všichni ti půjčující (i když to nemají od ČNB přikázané), kteří půjčují bez zástavy nemovitosti. Opět je tam ten důvod, že si chtějí pořádně prověřit žadatele, než mu bez zástavy půjčí, aby si tak snížili riziko budoucího nesplácení ze strany dlužníka a s tím spojené náročné (nebo někdy nemožné) získání peněz zpět. Registry musí pro půjčku bez zástavy zkrátka být v rozumném stavu. Naopak pokud jde o půjčku se zástavou nemovitosti, neřeší půjčující stav registru (půjčí poptávajícímu s jakkoli špatným registrem), protože má jištěnou svoji pohledávku zástavním právem na nemovitosti a tak si v případě dlouhodobého nesplácení ze strany dlužníka a nemožnosti se s ním domluvit sáhne na dlužné peníze příkazem k prodeji nemovitosti, která je oproti půjčce v zástavě (na jejíž listu vlastnictví se nachází zástavní právo ve prospěch půjčujícího).

 „A to mně nemůže někdo půjčit i bez zástavy“?

Pokud je vyloženě špatný registr, tak ne. Jde o to, že přes špatný registr půjčují jenom nebankovní firmy, ale tluče se to s tím, že ty zase nepůjčují bez zástavy nemovitosti. (příliš rizikové pro „docela pravděpodobný“ případ budoucího nesplácení se strany dlužníka) Takže pokud je vyloženě špatný registr a potřebujete půjčku, jedině že by šla do zástavy vaše nemovitost, nebo nemovitost třetí osoby, která s tímto bude souhlasit (dá souhlas jakožto majitel, zástavce ze zápisem zástavního práva na nemovitost) Opět chápu neochotu (nemožnost) ze strany vlastníků nemovitosti Vám s jejich nemovitostí ručit oproti půjčce. Můžete přestat splácet a oni mají problém. V obou případech, je možné jim za to dát nějaký peníz navíc… Jedno je jisté, pokud je vyloženě špatný registr, je to pro Vás (krom osoby blízké) nejspíš jediné řešení.

 Třetím krajním řešením v případě že půjčku potřebujete na zaplacení větší množství nezvladatelných půjček, dluhů… Může být už jedině osobní bankrot. Tento nevyřizujeme, a pokud nad ním uvažujete, doporučuju se informovat u kvalitní zavedené firmy na oddlužení fyzických osob – osobní bankrot. Jenom neočekávejte žádný med, projít si insolvencí není taková sranda, jak se může zdát, o čemž se s Vámi lidé, kteří si tímto „produktem, obdobím“ prošli, určitě rádi podělí.

Než cokoli uděláte, nebo pokud potřebujete s čímkoli poradit (individuálně vyhodnotit Vaši situaci), určitě se nám ozvěte. To že jste sami, nebo se svým finančním poradcem (ve většině případů spíš ryzím pojišťovákem než úvěrářem) neuspěli v bance, ještě neznamená, že tam neuspějete s námi.

Dopředu nám nic neplatíte, tím pádem nic neriskujete. Nechejte si od nás nezávazně poradit, pomoct najít optimální řešení půjčkou i Vy.

Ozvěte se profesionálním ryzím úvěrářům pro vyhodnocení ideálního reálného úvěrového řešení Vaší situace, požadavku. Ne finančním poradcům (pojišťovákům, investičním makléřům…). A pokud si chcete sami bez pomoci zajít do banky, vážně záleží na tom, kam půjdete a „na koho tam narazíte“. Co Vám naslibuje, jak bude vypadat realita… Vše je o znalostech a lidech…

 

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci půjčky