Ve svojí podstatě záleží u půjčky bez zástavy hlavně na tom, jak moc špatný registr je. Bez zástavy nemovitosti, jak už bylo napsáno v předchozím článku, je totiž možné řešit až na pár nebankovních výjimek (u kterých je celková průchodnost poptávajících stejně velice slabá a jsou poměrně nevýhodné) jedině bankou. A zde pochopitelně stav registru žadatele hraje svoji roli a nemůže být vyloženě špatný. Na druhou stranu se snažíme (a daří se) i přes drobnější záznamy v registru klientovi schválit a sjednat půjčku bez zástavy v bankovním sektoru. Nemělo by se však rozhodně jednat o čerstvý záznam ze zesplatnění, exekuce, insolvence.

půjčka bez registru a bez zástavy

Protože je to pro něj 1. nejvýhodnější, nejlepší a za 2. většinou jediné možné řešení. Protože většinou i když už se vyskytne na nebankovním trhu firma, která se tváří jakože půjčuje bez zástavy nemovitosti (mám na mysli větší částky ideálně 200-600 tis Kč, na delší splatnosti alespoň 8 let a za slušných úrokových podmínek) a dělá že neřeší (nebo toleruje horší stav) registr (bonitu už musí u spotřebitelských půjček řešit každá půjčující firma na trhu), co jich pár na trhu takový je, tak je náročné u nich půjčku jako poptávající získat skrz požadovaný stav registru a náročnost na bonitu, tak málo z celkového množství (skrz registr a bonitu) problematičtějších poptávajících tuto půjčku získá. Že je lepší snažit se klienty řešit v bankovním sektoru, kde je % průchodnosti na vážně podobné úrovni a výhodnost pro poptávajícího (pokud se to podaří), je mnohem lepší.

„Takže co když mám špatný stav registru (v nedávné době např.: zesplatnění, exekuce, insolvence) a potřebuju půjčku bez zástavy nemovitosti?“

Pokud opravdu nemáte možnost zástavy nemovitosti, obávám se, že v takové situaci máte smůlu a na trhu není půjčující, který by byl schopný Vám peníze za přijatelných podmínek poskytnout. (Pomineme-li vražedné mikropůjčky s obrovským úrokem a krátkou splatností.)

„A jak mám svou situaci teda řešit?“

Řešením určitě může být domluvit si osobu blízkou s rozumným stavem registru a dostatečným, doložitelným příjmem, která by byla ochotná si na sebe půjčku dočasně vzít, na kterou bychom bankovní půjčku sjednali a vy, až budete moct se na bankovní půjčku bez zástavy dostat, tuto osobu svojí půjčkou vyplatili. Chápu jakousi obecnou neochotu okolí Vám v tomto vyjít vstříc, je to riziko a omezení pro daného člověka, o tom žádná. Nicméně řešením to pro Vás může být, pokud se někdo takový najde, možná jediným. Druhým a nejspíš i posledním řešením, pokud vážně potřebujete peníze z půjčky mít v blízkých dnech, by mohlo být dát (sehnat) nemovitost oproti půjčce se zástavou nemovitosti (řešit tak půjčku hypotečně, se zástavou nemovitosti). Může se jednat o stavební pozemek, ornou půdu, les, chatu, rodinný dům, nebo bytovou jednotku. Protože pokud jde oproti půjčce do zástavy nemovitost, půjčující nebankovní investor je ochotný za rozumných podmínek půjčit přes jakkoli špatný stav registru.

Věc se má zkrátka tak, že:

Bonitu musí řešit každý půjčující na úvěrovém trhu ČR skrz přikázání České Národní banky a nemůže půjčit bez doložení příjmu a odpovídající bonity žadatele o půjčku (spotřebitelskou), i kdyby třeba chtěl. Mám ale za to, že historicky bylo u těchto větších půjček bez zástavy vždy zapotřebí doložit příjem. To protože si to půjčující prostě „nelajznul", aby riskoval budoucí nesplácení (nebo nevrácení) půjčky neprověřením (nebo nedůkladným prověřením) příjmu žadatele. Varianta (ať už bankovní nebo nebankovní) půjčky bez doložení příjmu byla vždy možná jen u půjčky se zástavou nemovitosti (hypotéky), kdy riziko složitého získání peněz zpět v případě nesplácení půjčky vždy snižovalo právě ono zástavní právo na nemovitosti. Na tuto si mohl v případě nesplácení půjčující sáhnout a jejím zpeněžením (prodejem) si vzít půjčené peníze zpět.

Stav registru žadatele o půjčku zase sledují všichni ti půjčující (i když to třeba nemají od ČNB přikázané), kteří půjčují za rozumných podmínek bez zástavy nemovitosti. Opět je tam ten důvod, že si chtějí pořádně prověřit žadatele, než mu bez zástavy půjčí, aby si tak snížili riziko budoucího nesplácení ze strany dlužníka a s tím spojené náročné (nebo někdy nemožné) vymáhání (získání) půjčených peněz zpět. Registry musí pro půjčku bez zástavy zkrátka být v rozumném stavu. Naopak pokud jde oproti půjčce do zástavy nemovitost, neřeší půjčující stav registru (hypotéky s tolerancí horších stavů registru), protože má jištěnou svoji pohledávku zástavním právem na nemovitosti a tak si v případě dlouhodobého nesplácení ze strany dlužníka a nemožnosti se s ním domluvit sáhne na dlužné peníze příkazem k prodeji nemovitosti, která je oproti půjčce v zástavě (na jejíž listu vlastnictví se nachází zástavní právo ve prospěch půjčujícího). Zato příjem, bonita, ta musí odpovídat u spotřebitelské půjčky vždy, ať už se jedná o půjčku bez zástavy, nebo se zástavou.

„A to mně nemůže někdo půjčit i bez zástavy“?

Pokud je vyloženě špatný registr, tak ne. Jde o to, že přes špatný registr půjčují jenom nebankovní firmy, ale „tluče" se to s tím, že ty zase nepůjčují bez zástavy nemovitosti. Takže pokud je vyloženě špatný registr a potřebujete půjčku, jedině že by šla do zástavy vaše nemovitost, nebo nemovitost třetí osoby, která s tímto bude souhlasit, dá souhlas jakožto majitel, zástavce ze zápisem zástavního práva na nemovitost. Opět chápu neochotu (nemožnost) ze strany vlastníků nemovitosti Vám s jejich nemovitostí ručit oproti půjčce. Můžete přestat splácet a oni mají problém. Je možné jim za toto riziko dát ze sjednané půjčky nějaký peníz navíc. Jedno je ale jisté, pokud je vyloženě špatný registr, je to pro Vás (krom osoby blízké) nejspíš jediné řešení.

 Třetím krajním řešením v případě že zkrátka potřebujete zaplatit větší množství nezvladatelných půjček, dluhů. Může být už jedině osobní bankrot. Tento nevyřizujeme, a pokud nad ním uvažujete, doporučuji se informovat u kvalitní zavedené firmy na oddlužení fyzických osob – osobní insolvenci, bankrot. Jenom neočekávejte žádný „med", projít si insolvencí není taková sranda, jak se může zdát, o čemž se s Vámi lidé, kteří si tímto „produktem“ v podobě většinou pětiletého období prošli, určitě rádi podělí.

Než cokoli uděláte, nebo pokud potřebujete s čímkoli poradit (individuálně vyhodnotit Vaši situaci), určitě se nám ozvěte. To že jste sami, nebo se svým finančním poradcem (ve většině případů spíš „čistokrevným pojišťovákem" než „ryzím úvěrářem") neuspěli v bance, ještě neznamená, že tam neuspějete s námi.


Dopředu nám nic neplatíte, tím pádem nic neriskujete. Nechejte si od nás nezávazně poradit, pomoct najít optimální řešení půjčkou i Vy.

Ozvěte se profesionálním úvěrářům pro nezávazné vyhodnocení ideálního úvěrového řešení na míru Vaší situace, požadavku. Ne finančním poradcům („pojišťovákům") nebo „realiťákům". A pokud si chcete sami bez pomoci zajít do banky, vážně záleží na tom, kam půjdete a „na koho tam narazíte“. Co Vám naslibuje, jak bude vypadat realita. Vše je o znalostech a lidech.

 

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci půjčky