Dangerous mortage practices

Zveřejěno dne: 29.11.2021
Autor: Tomáš Maček

Nebezpečí přestrojené nebankovní hypotéky:

pro osobní finance podobně smrtící zbraň jako návnada, udice a sekáček pro rybí život.
Kde se na ni hrabe klučina převlečený za společnici...

Jak to myslíme?

To si takhle vykračujete internetem, prohlížíte výlohy hypotečních eshopů a vybíráte nebankovní hypotéku pasující vašim potřebám. Znáte to...

Pochopitelně přitom primárně zohledňujete účtované úroky v domnění, že se tak doberete té nejlevnější varianty. Chápeme to...

Vycvičeni z bankovního prostředí považujete všechny okolní účtované náklady za standardně vysoké a plus mínus stejné u všech jejích poskytovatelů. Zde vztyčujeme ukazováček, neboť někteří prostředníček...

Častý omyl:

Možná si taky říkáte: "Jak prosté. Nic, čemu by bylo nutné věnovat zvýšenou pozornost. Prostě sáhnu po té, kde nabízí nejnižší úrok a je to doma!"...

Málokterý z nákupčích je však ochotný si v tuto chvíli připustit, jak moc šeredně se může mýlit a kolik ho zaujímání takové nákupní preference může nakonec stát.

"Právě ve vedlejších výdajích totiž bývá zakopána ona příšera a při takovém uvažování taky reálně hrozí, že bude brzo po celém vašem domově, nebo minimálně statisících."

Ne, natolik naivní, aby se domnívali, že tolik dokáže vytáhnout ze svojí peněženky, vážně nejsou. Na druhou stranu do 100% z prodejní ceny jeho zastavěné nemovitosti je pořád prostoru "až až".

a jeho důsledek:

To posléze k sebetrýznivému překvapení zjistí, že:

⇒ úrok byla na stupni důležitosti ta zdaleka nejvíce zanedbání hodná položka, kterou bylo potřeba zohledňovat

⇒ daleko gigantičtější téma pro něho měly představovat všemožné dodatečné pokuty, na které má věřitel nárok, neboť právě ty teď navyšují jeho hypoteční zůstatek takovým tempem, že by mu sotva stíhal sám Usain a těch pár procent, které vstupním škudlením na úroku ušetřil, je v jeho očích jako tři granule pro buldoka."


Na takové rutinní nákupní vzorce chování u svých budoucích klientů totiž některé společnosti spoléhají, vsázejí na ně všechno a uzpůsobují jim svoji propagaci i strategii.

Přesně vědí, co chcete, tak vám to sic předhodí jako rybě návnadu, ale z očekávaných zisků neustoupí byť jen o píď. A tak, než se nadějete, "LUP" už s sebou mrskáte s propíchnutým lícem na břehu.

A k tomu, aby Vás bez větší úhony navrátili vodám řeky, zdaleka nestačí, že jste sakra malá štika. Leda byste začali kousat všude kolem a podařilo se Vám probojovat na svobodu, nebo si na ně došlápl někdo daleko silnější...

Přehmat ve společnosti:

"Jen málokdo si uvědomuje, že nerozvážně šáhnout po takové převlečené nebankovce, nehanbící se svým úročením, ba dokonce i hodnotou RPSN, vydávat za vyloženou hypoteční hitparádu, jen abyste se na ni chytili a časem se z ní vyklubala "ohavná hyperdrahotéka" je stejně jako preferovat načančanou společnici, z jejíhož rozporku na vás po rozepnutí vykoukne klučičí náčiní, čili (ne)číča a zahučí vám rovnou do dlaně.

Za obojí by si člověk celý znechucený, zostuzený, vyždímaný nejradši nafackoval, nechal vymazat paměť a za podobné herectví doprovázené peněžně ničivými čachry by jejich aktéry přinejmenším kastroval..."

Ve své neurvalosti při honbě za peněžními privilegii a z ní plynoucí partnerské promiskuitě se proto pokuste slepě nespoléhat pouze na RPSN výši a nezapomínat na skutečnost, že ani do tohoto super obsáhlého ukazatele se soudruzi neobtěžovali započítat kupříkladu sebevíc nákladné pokutování za:

-> nesplnění smluvních podmínek, opožděnou splátkou počínaje, nevykonáním nějakého kroku pokračuje a nedodáním nějakých podkladů konče

-> předčasné splacení, kdy při takové snaze, hlavně u méně regulovaných podnikatelských úvěrů, hrozí naúčtování třebas zrovna celého přeplatku splatného do konce standardní splatnosti

"Ale vždyť je přece ze zákona povinné, aby zde byly zahnuty veškeré naše výdaje s hypotékou spjaté, ne snad?! Tak jak je nějaké další, nemalé navyšování možné?! Stačí si pohlídat RPSN a jsme vysmátí."

"Přesně tak. Až na to, že je povinné sem započítat nákladové položky, které se vám s hypotékou neodmyslitelně pojí v případě, že vše funguje, jak "má".

O hrozících doplňkových výdajích spjatých s předčasným splacením, porušením smluvních podmínek, nebo jejich náhlou změnou ze svobodné vůle, popudu a nároku poskytovatele se zde není nutno zmínit byť jen čísílkem, čehož takoví klužští prostituti dokonale zneužívají.

A tak, nebudete-li se obtěžovat dostatečně bedlivým listováním v ceníku poskytovatele a kapitole věnované dodatečným obchodním podmínkám, nebo obětováním dalších peněz nad rámec běžných nákladů spjatých s vyřízením na jejich důkladnou právní prověrku, na tuto neřest plynoucí zejména z nadměrné cenové citlivosti a vypočítavosti pravděpodobně "po zásluze" dojedete a nakonec na ní naopak nestydatě vysmějí oni vás.

To se vám potom celý onen úrok i s přeplatkem, kvůli kterým vám při shánění bylo třeba připnout bryndáček kolem krku, zčistajasna promění v tak nehorázné procenta, že se jimi doslova zadávíte...

Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz