Nebezpečí přestrojené nebankovní hypotéky:

pro osobní finance podobně smrtící zbraň jako návnada, udice a sekáček pro rybí život.

Kde se na ni hrabe klučina převlečený za společnici...

Jak to myslíme?
 
To si takhle vykračujete internetem, prohlížíte výlohy hypotečních eshopů a vybíráte nebankovní hypotéku pasující vašim potřebám. Znáte to...
 
Pochopitelně přitom primárně zohledňujete účtované úroky v domnění, že se tak doberete té nejlevnější varianty. Chápeme to...
 
Vycvičeni z bankovního prostředí považujete všechny okolní účtované náklady za standardně vysoké a plus mínus stejné u všech jejích poskytovatelů. Zde vztyčujeme ukazováček, neboť někteří prostředníček...

Častý omyl: 
 
Možná si taky říkáte: "Jak prosté. Nic, čemu by bylo nutné věnovat zvýšenou pozornost. Prostě sáhnu po té, kde nabízí nejnižší úrok a je to doma!"...
 
Málokterý z nákupčích je však ochotný si v tuto chvíli připustit, jak moc šeredně se může mýlit a kolik ho zaujímání takové nákupní preference může nakonec stát.
 
"Právě ve vedlejších výdajích totiž bývá zakopána ona příšera a při takovém uvažování taky reálně hrozí, že bude brzo po celém vašem domově, nebo minimálně statisících."
 
Ne, natolik naivní, aby se domnívali, že tolik dokáže vytáhnout ze svojí peněženky, vážně nejsou. Na druhou stranu do 100% z prodejní ceny jeho zastavěné nemovitosti je pořád prostoru "až až".
 
a jeho důsledek:
 
To posléze k sebetrýznivému překvapení zjistí, že:
 
úrok byla na stupni důležitosti ta zdaleka nejvíce zanedbání hodná položka, kterou bylo potřeba zohledňovat
 
  daleko gigantičtější téma pro něho měly představovat všemožné dodatečné pokuty, na které má věřitel nárok, neboť právě ty teď navyšují jeho hypoteční zůstatek takovým tempem, že by mu sotva stíhal sám Usain a těch pár procent, které vstupním škudlením na úroku ušetřil, je v jeho očích jako tři granule pro buldoka."
 
 
Na takové rutinní nákupní vzorce chování u svých budoucích klientů totiž některé společnosti spoléhají, vsázejí na ně všechno a uzpůsobují jim svoji propagaci i strategii.
 
Přesně vědí, co chcete, tak vám to sic předhodí jako rybě návnadu, ale z očekávaných zisků neustoupí byť jen o píď. A tak, než se nadějete, "LUP" už s sebou mrskáte s propíchnutým lícem na břehu.
 
A k tomu, aby Vás bez větší úhony navrátili vodám řeky, zdaleka nestačí, že jste sakra malá štika. Leda byste začali kousat všude kolem a podařilo se Vám probojovat na svobodu, nebo si na ně došlápl někdo daleko silnější...

přehmat ve společnosti:
 
"Jen málokdo si uvědomuje, že nerozvážně šáhnout po takové převlečené nebankovce, nehanbící se svým úročením, ba dokonce i hodnotou RPSN, vydávat za vyloženou hypoteční hitparádu, jen abyste se na ni chytili a časem se z ní vyklubala "ohavná hyperdrahotéka" je stejně jako preferovat načančanou společnici, z jejíhož rozporku na vás po rozepnutí vykoukne klučičí náčiní, čili (ne)číča a zahučí vám rovnou do dlaně.
 
Za obojí by si člověk celý znechucený, zostuzený, vyždímaný nejradši nafackoval, nechal vymazat paměť a za podobné herectví doprovázené peněžně ničivými čachry by jejich aktéry přinejmenším kastroval..."
 
Ve své neurvalosti při honbě za peněžními privilegii a z ní plynoucí partnerské promiskuitě se proto pokuste slepě nespoléhat pouze na RPSN výši a nezapomínat na skutečnost, že ani do tohoto super obsáhlého ukazatele se soudruzi neobtěžovali započítat kupříkladu sebevíc nákladné pokutování za:
 
-> nesplnění smluvních podmínek, opožděnou splátkou počínaje, nevykonáním nějakého kroku pokračuje a nedodáním nějakých podkladů konče
 
-> předčasné splacení, kdy při takové snaze, hlavně u méně regulovaných podnikatelských úvěrů, hrozí naúčtování třebas zrovna celého přeplatku splatného do konce standardní splatnosti
 
 "Ale vždyť je přece ze zákona povinné, aby zde byly zahnuty veškeré naše výdaje s hypotékou spjaté, ne snad?! Tak jak je nějaké další, nemalé navyšování možné?! Stačí si pohlídat RPSN a jsme vysmátí." 
 
"Přesně tak. Až na to, že je povinné sem započítat nákladové položky, které se vám s hypotékou neodmyslitelně pojí v případě, že vše funguje, jak "má".
 
O hrozících doplňkových výdajích spjatých s předčasným splacením, porušením smluvních podmínek, nebo jejich náhlou změnou ze svobodné vůle, popudu a nároku poskytovatele se zde není nutno zmínit byť jen čísílkem, čehož takoví klužští prostituti dokonale zneužívají.
 
A tak, nebudete-li se obtěžovat dostatečně bedlivým listováním v ceníku poskytovatele a kapitole věnované dodatečným obchodním podmínkám, nebo obětováním dalších peněz nad rámec běžných nákladů spjatých s vyřízením na jejich důkladnou právní prověrku, na tuto neřest plynoucí zejména z nadměrné cenové citlivosti a vypočítavosti pravděpodobně "po zásluze" dojedete a nakonec na ní naopak nestydatě vysmějí oni vás.
 
To se vám potom celý onen úrok i s přeplatkem, kvůli kterým vám při shánění bylo třeba připnout bryndáček kolem krku, zčistajasna promění v tak nehorázné procenta, že se jimi doslova zadávíte...