Dluhy pod levnou a robustní střechou.
Rostou o sto šest? Postaráme se o to.
Lekli Vás zlé zprávy kolem hypotéky?
Zastavte se pro lék do naší apotéky.
Kurýruje z vaší reality vší neduhy.

Přestřelené splátky, přeplatky❔
Provádění krouhání na plátky 👇
Bez podvádění, rouhání i prohlídky❕

 KONZULTOVAT
bezodkladně konzumovat kapitál
splatit vše, platit míň, mít klid
zachránit si tak nemovitost
neztratit za nehoráznost
potom dát do banky
nebo prodeje
za dost
Send  info@dumdluhu.cz
Abacus  
KALKULOVAT
Peace
 KOOPEROVAT

✅ už 6,8 %/rok, až 80 % LTV a 30 let
❌ nastražené vícenáklady, příplatky
╰┈➤ záruka úroku a úspory až 86 %
📣 pouze se zástavou a od 500 tis Kč
O
 
 předem i za předčasné splacení
12
 let zkušeností, přímý poskytovatel
slušný a spolehlivý, provize provizorní
👀 Další kréda

Ne-banka ne dražší než banka?
Paranormální realita dneška.
A ta neparanoidní realizace...
Nevstup na riziko vlastní ztráty.
Přerostlé splátky i přeplatky? 📉 Krouháme na plátky = úspora až 86 % ≠ rouháme❕ Už 4.8 % na 30 let a 12 letu. Telephone free icon 777 465 451 Send  info@dumdluhu.cz Abacus  kalkulace  konzultace Peace  kooperace

Hlavní rada do výběru nebankovní hypotéky

Zveřejěno dne: 11.07.2022
Autor: Tomáš Maček
Dobrá rada do výběru nebankovní hypotéky:

Pokud bychom Vám (s)měli dát jeden jediný Tip, respektive prvořadou Radu k dodržování při výběru nebankovní hypotéky, jaká by to byla?

Um, moment, jo, jednoznačně tato:

NENECHTE SE OPÍT ROHLÍKEM, pardon, VLASTNĚ ÚROKEM!


Pořádně si proklepněte ostatní rizikové partie, vyvarujte se tak "zákeřnému zajíci v pytli" a správnou volbou posléze získejte klidně i 86 % SLEVU oproti její původní ceně.

Nejnižší úrok totiž ještě neznamená nejlevnější hypotéku ani náhodou. Hypotéka se slíbeným polovičním úročením se vám nakonec dokáže pekelně, klidně i čtyřnásobně prodražit.

Takže se hlavně nenechte zviklat, "neuchlastejte chlácholením" na úchvatné úročení!


Paradoxní jev, co? Jak to?

Věř(z)te, že 
hypotečních produktů upečených právě na nebankovním plechu nezřídka tvořívá úroková přísada doslova zanedbatelnou část z jejich nákladového složení, zatížení, že jejich pekaři mají recepty "tajně obohacené" o spoustu dalších položek k naúčtování a těmi že pak zvládnou zaplnit drtivou většinu vašeho konečného přeplatku.

Proto je víc než fajn mít se před těmito "schovanými strašáky" na pozoru, brát jejich možnou existenci i hrozbu na vědomí a neskončit tak s výběrem své nebankovní hypotéky ledabyle u "pouhého" úroku, naopak u něho teprve započít své prošetřování a neúnavně pátrat po dalších možných poplatcích a pokutách, jimiž by se Váš vzniklý dluh mohl vyšplhat do nebes.

Je potřeba si uvědomit, že nejste mezi bankami, u nichž se stačí řídit úrokem, neb je to všude vyjma úroku plus mínus na jedno brdo a tak se není čeho obávat. U ne-bank fakt není a je. Podezřele nízký úrok nabízený nebankovní společností tak může skončit vyloženým fiaskem - nepředstavitelným prodražením. Tato zásada proto zastává zcela zásadní postavení při hypotečním nákupu a ji samotnou kolikrát stačí dodržovat pro vyvarování se hrozivým ztrátám, byť v uších mnoha laiků může znít přespříliš banálně.

PS. Stejné jak u investic:

Naspod této stránky najdete též připodobnění k investování, jenž se sic vyznačuje opačným peněžním tokem směřujícím od Vás ke správci investice, za což vám naopak náleží odměna rovněž vyjadřovaná úrokem, ale taky zde platí "na chlup" stejné pravidlo:

"Výše slibovaného zhodnocení není zdaleka jediný aspekt rozhodující o atraktivitě úložky, čili vším."

A taky, že:

"Nikomu naivně nedůvěřuj a radši stokrát prověř, než to tam pošleš."

Stejně, jako u nebankovního půjčování není nejnižší čísélko u účtovaného úročení to nejdůležitější, když se v průběhu jeho splácení může nehorázně navýšit o další hrozivé náklady, které ho svou výší násobně předčí, není ani nejvyšší hodnota u slibovaného zhodnocení tou nejpodstatnější u investičního vkladu, když v něm pak při jeho trvání můžete, jak se lidově říká, "zahučet i trenky", což v překladu znamená, že vykážete úhrnnou ztrátu jeho většiny proměnivší ho v absolutní peněžní prokaučování, nebo že jste pak po letech odkládání, odříkání a k tomu strávených jako na "trní" šťastní jako "blechy", že jste se dostali sotva zpátky na svoje...

K čemu Vám pak jsou všechny ty plané sliby a velké OČI?

"Jó, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají"...


Byť ve vodách bankovních hypotečních i nezajištěných úvěrů dává až slepé řízení se pravidlem "nižší úrok vyhrává" dokonalý smysl a žádné extra postihy z něho reálně nehrozí, jeho přenášení jedna ku jedné do výběru nebankovního úvěru zavání vyloženým neštěstím, respektive průvanem ve vaší peněžence v průběhu jeho splácení.

Často totiž představuje vodu na mlýn a příjmové hody pro jeho eventuálního poskytovatele, který se plně spoléhá právě na tuto "nákupní" preferenci, staví na ni nejen svůj marketing, ale hlavně produktovou strategii, a takzvaně na ni vsází "all in".

Není s podivem, že u finančního produktu, jehož podstatou je půjčení peněz za úplatu, která bývá v ekonomických učebnicích převážně vyjádřená právě úrokem, Vám bude taková rada znít poněkud podivně, potažmo podezřele.

Ostatně o co jiného, než primárně o úrok, by mohlo asi jít? Jaká jiná platební položka dokáže převládnout na pomyslném koláči představujícího hromadný přeplatek a značněji tak zavinit prodražení vašeho hypotečního úvěru??

"Vždyť stejně, jako švestky tvoří převážnou většinu na tom švestkovém, zastupuje i úročení většinu výdajů hrozících na hypotéce, nebo snad ne??" No, ne, nutně.

Nechápejte nás zle, úrokové zatížení zde obecně mívá své privilegované postavení a sehrává klíčovou roli, ale hlavně u těch "mainstreamových" hypoték dostupných u klasických bankovních domů.

U zarážejícího množství jejich mimobankovních alternativ však bývá úrok často, schválně a skrytě dosti upozaděn.

Některé ne-banky těchto od bank zažitých klientských preferencí totiž právě naopak, dosti často a dosti zneužívají tak, že jim zkrátka naslibují skvostné, takřka bankovní úroky a podobné "hory, doly", jen aby se k nim nahrnula "masa, kopa" lidí, jež pak nemile překvapí nemalé sumy, které si dodatečně naúčtují a zinkasují.

Zástupy takto "nečekaně a nebetyčně" poškozených se potom nestíhají samým zděšením podivovat nad tím, kde že se jim v hypotéce ty nehorázně horentní navýšení vzaly, když se jim doposud dařilo sekat latinu a nenapadá je tak lautr nic pádného, čím se o podobné rapidní a radikální poškození přičinili, si ho zrovna oni zasloužili.


To pak na konečném vyúčtování vidí položky, z kterých se jim tají dech, čísla, z nichž se jim ježí chlupy, a částku k úhradě, po jejímž zhlednutí se v nich krve nedořežou... A do úst se jim spolu se spoustou sprostých slovních spojení dere i jedno společensky přípustné: "To je vrchol všeho darebáctví, podvodnictví, zlodějství!".


A ve finále, přestože původně měli na nebankovní hypotéce slíbený úrok podobný bankovnímu jako "vejce vejci", přeplatili ještě tak třikrát víc, než kdyby tehdy sáhli po té se skoro dvojnásobným úrokem.

Jak (to, že) je to (sakra všechno ještě) možné??


Úrokem to celé teprve začíná, ne že končí:

Je potřeba si uvědomit i připustit, že:

úrok není ani zdaleka tím jediným nákladovým artiklem v arsenálu půjčovatele, kterým má možnost půjčování svých peněz uspokojivě zpeněžovat

existuje široké spektrum dalších monetizačních prvků jako jsou dodatečné poplatky za doplňkové služby či sankční postihy za nesplňování smluvních pravidel

fantazie, repertoár i ceník některých poskytovatelů umí být tomto směru velmi bohaté


→ jejich naúčtováním v enormní výší dokáže extrémně znepříjemnit Váš život coby dlužníka

A že právě v divokém nebankovním "podsvětí" dochází k těmto nešvarům asi "stonásobně" častěji i intenzivněji než na bankovní, homologované, nákladově unifikované, mnohem stabilnější a tudíž bezpečnější úrovni.

Vysvětlení, proč k nim jejich protagonisti tak silně inklinují spíše u hypoték než nezajištěných úvěrů, je rovněž nasnadě. Mají tady podkladové aktivum v podobě zastavené nemovitosti, která má vždy vyšší hodnotu, než je "zbytek" dluhu, a tím pádem mají i prostor pro navyšování a jistotu ve vymožení navíc přiúčtované částky. Nemovitost se prostě prodá, z prodejní ceny si uspokojí svoji pohledávku v plné výši a s vámi "děj se co děj".

A co vůbec ty bez zástavní holubičky:

Tím jsme se v žádném případě nechtěli dotknout těch, kterým se zůstatek na bez zástavním úvěru nezdráhal ztrojnásobit jak na počítadle žáka základní školy. Taková násobilka však vždy byla a stále je neřestnou doménou spíše pro poskytovatele nebankovních mikro-úvěrů, u nichž najednou mělo z třiceti takových devadesát, ani se pořádně nestihli rozkoukat, pomalu devadesát procent všech historických dlužníků, přičemž dokonce ani z šedesáti tři sta třicet nebylo žádnou "tmavou" výjimkou.

No protože jsme tyto předražené miniaturní zákeřnosti nikdy nesjednávali a vždy se zaměřovali čistě na vydatnější úvěrové rámce začínající číslovkou 300 000 vyčíslenou v českých korunách, u nichž se s navyšováním podobnými "palbami" setkáte opravdu sporadicky, vycházíme z této naší osobní zkušenosti, která se prakticky bez výjimky a v plus mínus podobné podobě vztahuje na všechny vyhlášené, slušné mimobankovní hráče na trhu těchto masivních nezajištěných úvěrů, které sledujeme pro naše klienty a máme možnost spolupracovat.

Ptáte-li se, jak to, že tomu tak je, tak bych za příčinu považovat takové tři primární faktory. Tak prvně takové peníze vám bez patřičného zajištění přinejmenším stejně cennou věcí, nepůjčí žádný "čučkař čili česnékář". Správně na-kalibrovat takový model podnikání a sladit ho s právním, lidským i konkurenčním prostředím, aby bylo dlouhodobě udržitelné, adekvátně přínosné i profitabilní, to už je hold "vyšší dívčí", která si žádá spoustu peněz, expertů všemožných oborů a dalších vysoce nákladových zdrojů. A taky zdroj peněz na pokrytí provozních a hlavně jednotlivých obchodních případů už taky mívají podchycený jinak, daleko sofistikovanějšími, fikanějšími a efektivnějšími způsoby zastřešenými bankou, než kdyby všechen "keš škrábali" z vlastních či investorských kapes. Tím, že už tady dneska ani zdaleka nestačí pár vlastních "kaček" a kámoš právník, který to smluvně splácne, a peníze zázračně násobící nástroj je na světě, zaniká prostor pro výskyt podobných praktik. Naopak se snaží svou výhodností dostat co nejblíže k hodnotám bank, no zachovat si přitom punc vyšší tolerance k žadateli a tudíž lepší průchodnosti. I to se však časem stírá a nejedna taková je pro vysokou míru neplatičů a nerentability nucena zavřít krám, anebo člověk potom nevidí pomalu rozdíl v jejich přístupu při schvalování úvěrů oproti bankách, ani důvod, proč si pro něho radši nezajít k nim, vlastně ani opodstatnění jejich výskytu na trhu a říká si: Na kom vůbec vydělávají, když jim projde pomalu stejné procento shodného vzorku lidí jako v bance. Tolik toho je na tom trhu a všechno na jedno brdo...

Za druhé se to v malých částkách prostě snáz ztratí a za třetí se to z běžného člověka daleko líp tahá, než nějaké závratné a závratě způsobující sumy.

Většina z nich se totiž nevymyká "šedému" průměru vlastnictvím (ne)movitosti, o níž by je bylo možné připravit, respektive jež by se dalo za účelem splacení dosti oteklého dluhu zpeněžit, anebo je využít jako zástavu k vzetí nového na jeho splacení. Jen si pak zkuste dovolat z někoho takového takový milion. To se akorát ukrutně natrápíte, on natropí všemožných úskoků, pak mu pro takovou pálku nepřijde škoda naučit se s ní nadobro žít, vletět do insolvence, anebo jiné národnosti a máte po ptácích. Kdežto na majiteli (ne)movité věci si pořád máte co vzít a to, co je pevně spjaté s půdou, si ani nemá spíš jak, než kam odnést
.

Ale je fakt, že půjčíte-li mu reálně tři sta, jež pak navýšíte na devět set, tak jste i po započtení insolvenční srážky na 30% konečného dluhu prakticky na svém, jen jste to prostě "zkusili a trochu se vám to celé pozdrželo"... Samozřejmě už se tím dostáváte do jakéhosi střetu zájmů, nikdo nevylučuje, že v momentálním rozpoložení vám finanční arbitr spoustu naúčtovaných položek vyškrtá, že nakonec možná ještě budete velmi rádi za takovou polovičku a že vaši pohledávku celou nezneplatnil stejně nekompromisně, jako jste ji vy zesplatnili a oplácali pokutami druhé straně... Nebo, že po vás prostě z krize a kratochvíle nezačnou jít nově vznikající spolky domáhající se narovnání na klientech historicky neoprávněně napáchaných škod... Prostě jako žádná sranda dneska takto někde vydělat krom fabriky.


Kdo že za to celé může:

Na vině je z části i konkurenční boj, kdy jsou jednotlivé nebankovní společnosti v přesaturovaném prostředí nucené na "oko" se předhánět se v tom, kdo potenciálním zájemcům dokáže předhodit výhodnější příležitost k zadlužení a jejich jednosměrně nastavená nákupní preference, kdy do nabídky s vyšším úrokem prostě nikdo nejde. A není divu, zvyklí od bank, kde úrok je vším, kdo za blázna by si dobrovolně vzal vyšší. A tak tomu "kormidelníci těchto korporací" přizpůsobili svoje strategie, přistoupili k přeskákání těchto překážek po svém - mající přechytračit všechny a docílit svého za každou cenu za lubem. Vlastně je to dost jednoduché, prostě nabídnou nejnižší cenu (=úrok), tím předčí reklamní řeči ostatních a zároveň k sobě přilákají klientelu. No, a teď už jen vymyslet způsoby, jak z ní dodatečně vytřískat vytyčený majlant. A jsme doma, mastný poplatek za to, pokuta za tamto, náhle zdražení údajně kvůli tamtomu, a hele, jsou na svém vysněné vývaru, tedy ziskovosti. A tento business model je na světě...

Když je zákon krátký:

Jo a taky je v poslední řadě potřeba poradit si se zákonem. Ještě to by jim tak scházelo, aby se s ním po celé té přehlídce mazaných čachrů dostali do křížku, byli sami pokutování jak za "steroidy v UFC" a přišli tak o značnou část ukořistěných zisků. Takže si jedou výhybky, skulinky a chytáky, jen aby se na ně jednotlivá ustanovení nevztahovala. A taky že jich ještě pár je. Převážná většina z nich se ukrývá v terminologii podnikatelských úvěrů...

Tím rozhodně nechceme kritizovat zákonodárce, vinit je z příliš dětinské regulace, ani z nepřesvědčivého dohlížení na dodržování vydaných regulí. Ti se prostě jen při poměrně přísné novelizací úvěrového zákona zaměřili výhradně na druhou skupinu úvěrů a to těch pro spotřebitele. Úprkem z tohoto prostředí, pole působnosti do prvně zmíněného, si tak "výrobci i prodejci" peněz zajistili daleko povolnější podmínky pro jejich půjčování i "naceňování". Stačí pozměnit několik styčných právních atributů, do katalogu nabízených produktů začlenit předpisový "podnikatelák" a pod správným světlem ho představit "široké" veřejnosti. Anebo se zčistajasna vydat na realitní cestu, jmenovitě dráhu s nemovitostmi vášnivě obchodující společnosti...

Jak prodražování hypotéky umí příkladně (ne)chutnat:

Možná si dokážete živě představit destruktivnost dopadů takového náhlého hypotečního prodražení na příkladu současně zažívané, žhavé aféry, kdy dochází k celoplošného nárůstu úroků u hypoték napříč všemi bankovními domy, byť zde nese hlavní díl viny přímý vliv centrální banky a její zvyšování levelů sazeb, za které jim peníze půjčují, prý čistě v rámci protiinflační politiky, čili boje proti rostoucí inflaci, jejíž "vedlejší" efekt je prudké ochlazení ekonomiky, čili zhoršení vaší životní úrovně.


Řekněme, že jsem tím přímým investorem já sám:

Taky bych Vám dokázal půjčil nějaký milion s pětiprocentním úrokem a Vy pak mohli skákat štěstím někam ke stropu, že to máte pomalu levnější jak v bance.

K provozování takové činnosti, která je mnohými považovaná za globálně zavrženíhodnou, specializující se na oblast zadlužování podnikatelů či realitních machinací, mimochodem nepotřebuju hromadu všemožných povolenek, nemusím poslušně splňovat ani jednu z asi milionu a jedné povinnosti, ani dodržovat tak dvakrát tolik pravidel, abych tvrdě nenarazil na flastr či basu.

No a pak, aby všeho toho nadšeného skotačení nebylo náhodou příliš, Vám dodatečně přirazit sto tisíc za to, dvě stě za tamto, tři sta ještě za ono...

Prostě s vámi hrát hru na nafukování vašeho dluhu, jako by to byla bublina, kterou jsem vypustil z bublifuku, postupně se zvětšuje a vykuluje oči mně i všem přihlížejícím...

Možná už jen to bude stačit k tomu, aby vás to sakumprásk položilo, přivedlo do stavu platební neschopnosti, vyhlášení osobního bankrotu, nevyhnutelnosti zesplatnění vzaté zápůjčky, která mimoděk obnáší vyšponování zůstatku na vámi dlužící pohledávce do hrozitánských výšin.

A když ne, časem se vytasím s náhlým a každým pádem ne zanedbatelným navýšením dosavadně uplatňované hodnoty úročení a to proč ne hned na zhruba dvojnásobnou hladinu, byť z poněkud pohnutých pohnutek a za nedostatkem dramatu rozhodně netrpících okolností.

Taky se mně nabízí nastavit laťku přísnosti vašich povinnosti ke splňování podezřele vysoko a "jen tak si" počkat na vaše pro všechny "velice překvapivé", první sebemenší zaškobrtnutí, čili porušení některé ze smluvních či obchodních podmínek, obratem vám dát "BAN", tzn. odepřít možnost dalšího splácení vámi "vlastněného" úvěru a chtít prakticky neprodleně vrátit zpátky proč ne zrovna dva a půl míče, popřípadě si takovou nehoráznost málem neznající meze říct, jakmile mě slušně požádáte o předčasné splacení, protože jste prostě přišli k velkým penězům a "zrovna nevíte, co lepšího s nimi", anebo se vám naskytla možnost přefinancování jinam, k někomu o poznání lacinějšímu. A právě tehdy, pěkně na závěr, vám to tam "pořádně nasolit", jen aby jste nezůstali na ošklivém omylu, že něco kolem jednoho milionu vám bude na moje úlevné zbavení stačit. To ani z vlaku vy naivky jedny...

V pravdivé podstatě a přeneseně se to však celé nebezpečně podobá tomu, jako bych vás celé holé zamastil od medu, obratem strčil do vosího hnízda a pak se velice divil, že jste si "(d)opíchaní" od hlavy až k patě odnesli trvalé následky a jen o chlup unikli zubaté.

Stejně tak se z vašeho pohledu není čemu divit, že byť jste to původně měli s fantastickým úrokem 5% ročně, nakonec mně v tom za pouhé dva roky necháte (zahučíte) nějakých 150%, což Vás rozpočteno do RPSN, které značí procentuální zastoupení ročních nákladů na úvěr v jeho celkové výši, vyjde na rovných a katastrofických 75%. To už není z ani dost velké dálky zas tak dobrý kauf, co vy na to?


Což o to, v bankách, kde je to všude plus mínus na jedno brdo, stovka sem, stovka tam, je to ještě prašť jak uhoď, jenže u jejich nebankovních souputníků, kde to lítá v o poznání pestrobarevnějším peněžním rozpětí a pár desítek tisíc jsou tam pomalu drobné na "chleba a pár piv", je to pohádka o plně něčem jiném.

Proto POZOR na přenášení a praktikování "jedna ku jedné" podobných myšlenkových vzorců mezi těmito dvěma světy, které jsou si navzájem podobné asi jak pingpongový míček tomu golfovému.

BTW.

Nepříliš odlišně tomu mimochodem není ani v segmentu investic, co se týká velebení slíbeného úroku a ignorování ostatních rizik.

Jak to myslíme a jak zabránit tomu, aby se z vašeho vkladu stal vyložený INVESTIČNÍ PROPADÁK, čili zahučení se dočtete:
ZDE.

Pokud se naopak chcete dozvědět něco víc o dalších pravidlech k dodržování při vyřízení a skutečné ceně nebankovní hypotéky, je pro Vás jako stvořený nový článek nesoucí název Pořizovací pravidla a cena nebankovní hypotéky v sekci Rady a tipy, který najdete: TADY.

Máme Vám zavolat?

Oslovte nás sami:

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sídlo: Třída Tomáše Bati 1547,
760 01, Zlín


Závěrem nám dovolte se do-představit, zároveň Vás upozornit, eventuálně varovat:

Jsme, děláme, budeme:

DůmDluhů.cz jde přirovnat k virtuální navigaci vedoucí poptávající k vytyčenému úvěrovému cíli tou nejkratší a tudíž časově, energeticky i ekonomicky nejúspornější cestou.

Ambicí je propojovat je i nadále s tím správným průvodcem (úvěrářem) nebo přepravcem (půjčujícím) schopným ve chvíli našeho oslovení ze všech nejp(i)lněji uspokojit jejich na/stávající peněžní představu a potřebu.

Ze všeho nejvíce si zakládáme na propracované analytice, nadstandardních možnostech realizace (znal(ám)ostech), spolehlivé servisní péči a zejména celk(n)ové vyzpytatelnosti, tzn. předvídatelnosti, i nakládáme ze všech nabízejících tržnice beztak nejvíce zátěže.

Naše specializace:

Srovnáváme jednotlivé nabídky partnerských poskytovatelů úvěrových produktů z ne/bankovních, soukromých a veřejně dostupných zdrojů pro spotřebitele (zaměstnance) i podnikatele (firmy), uzavíráme vítěze z hlediska momentální dostupnosti, ceny a kvality. Máme vlastní kapitál, což nás staví do role přímých poskytovatelů, k tomu uzavřené smlouvy o obchodní spolupráci se všemi slušnými ne/bankovními ústavy, družstevními záložnami i privátními investory. Dále provozujeme činnost nezávislého dluhového poradenství na základě živnostenského oprávnění. V neposlední řadě využíváme nástroje realitního trhu k dosažení rychlého zpeněžení klientovi nemovitosti v horní cenové hladině. Kromě standardního prodeje se specializujeme i na okamžitý výkup, zpětný leasing, družstevní (nájemní) bydlení a tak podobně. Předvádíme (chvástáme) se tím, že nám nevadí pro banky problémová klientela a nepodvádíme!

Čtyři dohody:

(Pro)hlášení mající informační a preventivní charakter před nedorozuměními, spory a pokutami:

První - letmý nástřel:
Všechny číselné údaje, které jsou k vidění na těchto internetových stránkách, mají čistě informativní povahu a tedy sloužit k utvoření si orientační představy, neustále se mění jako nálady či počasí a proto bychom rozhodně nestrčili nohu do soudní síně za jejich doručení každému jednomu čtenáři. Pokud si přejete počíst, či od nás vůbec můžete s něčím počítat, popř. čím skoro a přesně, jak by vypadala ona slavná, Vás nejvíce oslnivá hypoteční či realitní nabídka, na níž se zmůžeme, s výslednými hodnotami rozhodujících ukazatelů její zajímavosti zaokrouhlenými na (de)setiny, je nezbytné se s námi alespoň telefonicky zkontaktovat, nebo sejít, podělit o všechny směrodatné konkrétnosti ke své záležitosti a není problém vytvořit. Ostatně to od nás máte vždy bezplatně, nezávazně a diskrétně, takže ostrouháte jen několik jednotek času plus mentální síly a když Vám nepadne do oka, jednoduše na ni zanevřete.

Druhé - ach ta legislativa:
Děláme, seč nám síly stačí, abychom svou, legislativně ostře sledovanou činnost vykonávali v souladu s výkladem paragrafů novely zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb., která platí od 1. 12. 2016 a má za úkol ji regulovat.

Tzn. co se dá, tedy skoro nic jiného, abychom splňovali povinnosti a ne/prováděli úkony jím ukládané, zakazované při uzavírání i správě všech pohledávek majících mezi nimi co pohledávat, tudíž zběžně přeletěno:

Patřičné prověřování úvěruschopnosti úvěrovaného před jejich poskytnutím podle jím předepsaných metrik a jejich momentálních limitů a to zejména bonity (příjmů vs. výdajů) dostatečné k získání vyřizovaného spotřebitelského úvěru. Dopředu negarantujeme kladné vyřízení, nežádáme žádnou formu úplaty, předsmluvní formulář i smluvní dokumentaci dostává žadatel k nahlédnutí s dostatečným předstihem a prostorem bez jevení známek tajení i vyvíjení nátlaku, při čerpání si neúčtujeme dvojí odměnu, ani jedna z posléze inkasovaných plateb nepřesahuje arbitrem schvalované meze, dlužník má právo kdykoliv předčasně splatit a to nanejvýš za k tomuto úkonu věřitelem účelově vynaložené náklady i dalších, asi "sto šest" příkazů, které si dle libosti prostudujte na tomto externím zdroji: 257/2016 Sb. Zákon o spotřebitelském úvěru, nebo v informacích trvale přístupných spotřebiteli a reklamačním řádu.

Třetí - mírné výluky aneb výjimky potvrzující pravidlo:
Na ostatní nabízené produkty a služby, za něž jmenovitě považujeme podnikatelské úvěry pro osoby právnické (společnosti) a fyzické (živnostníky) i realitní služby, se tato legislativa nevztahuje, aniž by jevili známky jejího obcházení, nebo jakkoli jinak inklinovali k záměrnému zaměňování zaměstnanců s živnostníky kupříkladu kvůli nižší, nejen administrační zátěži.

Čtvrté - za plagiátorství na galeje:
Na vědomí se dává, že vaše plagiátorství porušuje naše autorská práva a po zásluze se trestá! Jazyk juristů tvrdí, že se jedná o takzvanou krádež duševního vlastnictví, tedy nejen sprostý, ale i ze zákona trestný čin, kdy vám po prokázání viny hrozí i v naší malé zemi nemalé peněžní postihy a doživotní odnětí licence i svobody až na 2 roky, nevzpomínaje raději karmické a jiné kárné postihy. Vyvarujte se proto jeho neblahým dopadům na vaše blaho nepro(od)váděním na tomto portále! Nehodláme dál dobrovolně (bez odporu) chodit za bezmeznou dobrotu na bezednou žebrotu. Za další implementaci námi pracně vymyšleného obsahu jedna ku jedné očekávejte odvetný akt.

Nejdietnější peněžní ob(d)nos u nás dělá 500 000 Kč, slovy půl milionu korun českých, o prostší porci Vás proto poprosíme neprosit, kór sprostší mluvou.

To platí jak u bez i zástavních úvěrů, kdy na vině je zejména naše omezená časová kapacita a nerentabilita vzhledem k výnosům z celorepublikového vyřizování menších částek.
U desetitisícových úvěrů by musela být platební zátěž pro klienta natolik vysoká, že by to hraničilo s únosností a smysluplností vůbec.
Enormně úročené nebankovní mikro úvěry nabízené na trhu jsou toho jasným důkazem.

Prostý TIP:
Chcete-li míň, zkuste banku, nebo jednu z renomovaných nebankovních společností, máte-li tam dočasně z nějakého důvodu zavřená dvířka, vřele doporučujeme zatnout zuby, toto období přečkat bez přílivu nového úvěrování a mezitím, je-li to možné, usilovat o odstranění v tomto snažení překážející závady. Pořád lepší, než skočit z louže a skončit v blátě... Nebo najít jiné východisko a bez úvěrování se tak obejít úplně. Žádný dluh = značka ideál, pro mnohé sprosté slovo.

U úvěru bez zástavy je nově nutné býti alespoň majitelem nemovitosti, omlouváme se, ale pro nemajetné nemáme v momentální nabídce vůbec nic...

Aby bylo mezi námi jasno, tak pro jistotu ještě podotýkáme, že půjčku bez zástavy nemovitosti jsme pořád ještě ochotni řešit, nebo prostě schopni. Zkrátka to jde, abychom nevyzněli příliš pyšně, ani namistrovaně.

Má to ale jeden "menší" háček a to ten, že jakožto žadatel o ni ji musíte alespoň vlastnit, přes což už u nás vláček s vaší žádostí nadále nepřejede, jen Vás teda nebude jednosměrně tlačit k jejímu ručení.


Polehčující okolnosti toho milníku, k němuž jsme dospěli neblahou osobní zkušeností:

Odedneška jsou pryč ty časy, kdy jsme se mohli usm(n)ažit, abychom lidem zhola nemajetným, zato však zplna hrdla zadluženým sloučili jejich dluhy do jednoho, o parník výhodnějšího konsolidačního úvěru.

Dalo to práce jako na kostele, odpad z toho byl teda požehnaný, odměna i vděčnost nevalná a té následné splátkové delikvence, mdloby i hanba pomyslet...

Z jedné strany to shazovali investoři jako na běžícím stole hákliví na kdejakou ptákovinu jako staré na měsíčkách, z druhé se to pak táhlo jako smrad vinou těžce nechápavé anebo letargické klientely občasně se snoubící s našimi letadlovými (offline a jet leg) stavy z přetlaku, vyřízení a averze.

A pak to najednou začalo přilétat jako kulové blesky z čistého nebe, vícero zdvižených prstů od životů, je regulérně ohrožující události, zdravotně varovná znamení, že takto už to dál (níž) jednoduše nešlo, takže jsme přestali meškat, váhavě váhat, odkládat neodkladné a málem neslyšně z posledního zbytku sil praštili do stolu, načež pronesli ono pověstné "A DOST".

Časy se hold mění, ne vždy se hodí zkostnatěle lpět na starých, dneska už nefunkčních vzorcích uvažování, a v této pohnuté době je celý žhavý půjčovat jen tak ledakomu bez patřičné nemovité opory leda dobrý dobrodruh...

S eskalující hrozbou hromadného propouštění jakožto doprovodným jevem roz(v)orání soukromého sektoru, s ní přímo spjatých výpadků příjmů, platebních neschopností, k tomu strmých pádů cen nemovitostí coby podkladových aktiv, peněz drahých jako čert a ztrácejících na hodnotě jako krypto, rozhodně není radno očekávat žádné extra rozdavačné tendence.


Závěrem:

Vás poprosíme o respektování tohoto našeho rozhodnutí a my na oplátku zase slibujeme, že vyvstane-li znovu na obzoru něco tak velkorysého a zároveň lidového, jak si obojetně představujeme,

střelhbitě vezmeme toto preventivní varování na tabuli houbou, tento z popela povstalý, nezastavovaný úvěrový produkt opět vykreslíme křídou v nejvyparáděnějším možném světle na inzertní ceduli, s níž nad hlavami pak v cuku letu bohorovně vyrazíme na slavnostní promenádu do internetových ulic.

Do té doby poněkud úlevně vyhlašujeme nevratného šlofíka, "dobro" došli, ENDE ŠLUS, dasvidania, nebo "pro nás za nás" hasta la vista, ať příliš nezníme jak proruští švábové...

Dále u něho platí, že stav ukazatelů úvěruschopnosti jako jsou příjmy, výdaje, dluhy (bonita), registry úvěrovaného i účel využití, hraje úhlavní úlohu.

Výhodnost a štědrost námi nabízených půjček bez jakékoliv zástavy musí být něčím vykoupená, tím je větší náročnost na stav registru, příjmu a výdajů (bonity) žadatele.
Tím netvrdíme, že by museli být v naprosto precizní kondici, aby ji bylo možné řešit. Na druhou stranu to ani nemůže být vyložená katastrofa.
Tyto žadatelovi kvality jsou totiž bez podmínky nemovitého zajištění jedinou zárukou řádného splácení a navrácení půjčených peněžních prostředků.
Proto představa, že je poskytovatel nechá zcela bez povšimnutí, je mylná. S vysokou mírou benevolence se setkáte jedině u těch miniaturních, na úkor toho i vysoce předražených, nebankovních půjček.
I tam by už ale půjčující měl ponovu provézt zběžné proklepnutí žadatele podobným způsobem a to z titulu jemu uložené povinnosti prověřit jeho úvěruschopnost zákonem o spotřebitelském úvěru.

Dokládané a zkoumané podklady:
Jednak u nich automaticky dochází k nahlédnutí do registrů, z nichž se bere v potaz řádnost zpětného splácení využitých úvěrových produktů a jejich momentální zatíženost, neboli žadatelova úvěrová angažovanost.

V rámci závažnosti poškození registrů platí, že by se v nich rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo nedávno oficiálně ukončené insolvence bez ohledu na splacenou část.
Pokud jsou tyto záznamy u žadatele evidovány, nabízí se řešit se zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky. Jiná věc do zástavy se prozatím nepřijímá.

V rámci příjmů pak bývá u zaměstnance vyžadována pracovní smlouva na dobu ne/určitou a dokládací procedura: potvrzení o výši příjmu za posledních 6 měsíců, výpisy z účtů a výplatní pásky, nebo určitá kombinace.
U podnikatelů OSVČ tvoří základ pro doložení jeho příjmů daňové přiznaní často zohledňované za poslední 2 roky, faktury, výpisy z účtů, obraty, výkazy zisků a ztrát, bezdlužnost vůči státu a opět různý jejich poměr.
K tomu je u obou samozřejmě možné započítat různé druhy příspěvků, přivýdělků, rent, důchodů...

Manželé, kteří mají aktivní společné jmění manželů (SJM), si coby spotřebitelé musí "ze zákona i rozumu" žádat společně, žádné za zády, tajnůstkaření.

SJM neboli zkratka stvořená z počátečních písmen těchto tří slov: Společné Jmění Manželů totiž neslouží pouze k tomu, aby automaticky docházelo ke spravedlivému rozdělování (ne)movitého majetku, který po sňatku nabyde jeden z jeho účastníků, se svou drahou polovičkou v pohlavně rovnoprávném poměru 50/50, přestože se ona sama na žádné listině stvrzující její vlastnická práva zrovna nevyskytuje.

Podobným způsobem totiž může dojít k samovolnému přenášení a podvojnému přiřazování i toho dluhového, tedy úvěrového zaangažování (zatížení), které si za dobu manželství odváží "pořídit či převzít čistě sám na sebe" jeden z manželů za absence písemného souhlasu a tudíž snadno i vědomí toho druhého, kterého se tak i přesto mohou v budoucnu negativně (do)týkat případné spory vedené v souvislosti s řádným neplněním s ním spjatých povinností, přestože na úvěrových smlouvách o něm opět není ani zmínka. Jinými slovy pak, třeba z důvodu nesplácení, může dojít k věřitelovu (vymahačovu) uspokojení takto vzniklé pohledávky i z dlužníkovi poloviny majetku spadajícího do společného jmění, pokud nedisponuje žádným, výlučně vlastním.

A proto, aby byla plně zachována jakási partnerská transparentnost, musejí si u nás manželé k žádanému úvěru pokaždé přistupovat společně, mají-li mezi sebou v době podání žádosti společné jmění plně aktivní.

I zadlužení je totiž záležitostí mající důležité vazby na vzájemné soužití, k jejímuž mlžení by proto nemělo docházet už jen z principu lidskosti a zmíněné průhlednosti. O příjem silně ochuzená sestava žadatelů pak stejně v drtivé většině případů nevychází ani bonitně, což je další pádný argument pro neprodlené přesvědčení druhého z manželů k jeho přímé spoluúčasti na akci alespoň z pozice spolužadatele, potažmo budoucího spoludlužníka, který bere vítr z plachet narážkám hrdopychů typu: "Snad jsem už dospělá, plně svéprávná osoba oprávněná si rozhodovat sama za sebe a jednat, jak se mně zlíbí?!" To na každý pád jste, no též můžete být ve svých snahách zvenčí omezována, ohrožujete-li svým jednáním život bližního jako v tomto případě - (do)životního partnera.

Abyste se tak nedělo a Vy si pak mohli začít plně přetavovat své peněžní představy v realitu bez potřeby ohlížení se na rozmar manžela a žadonění o jeho souhlas, je nutné mít SJM zúžené, ideálně pak úplně rozdělené (zrušené). K tomu lze dospět buďto sepsáním předmanželské smlouvy upravující pravidla pro rozdělování společného jmění, nebo potom takovou jeho změnou provedenou kdykoliv v průběhu manželství třeba u notáře. Ten Vám po společné návštěvě (ne vážně nestačí, když přijdete sami) za pár tisíc rád rozváže křidélka a Vy si budete moct žádat a vystupovat každý sám za sebe, jak jen se Vám zachce bez nutnosti přizvání k účasti a výhledově i možnosti negativního zásahu toho druhého.

Tato tématika samozřejmě má své "světlé i tmavé" výjimky a potvrzující pravidla, stejně jako každý takový krok pochopitelně má své vlastní individuální specifika, pro i proti a tak i nároky na vhodné provedení, které je potřeba zohlednit a do výsledného díla všestranně zapracovat tak, aby sedli jako "hrnec na zadek" nejlepším zájmům obou manželů.


Více informací k této problematice si můžete přečíst: RADY A TIPY: SJM jak ho otočit ve svůj vlastní ekonomický prospěch

Na samotné myšlence vyměnit placení stále se zvyšujícího nájmu za splácení hypotéky na (jednou) vlastní bydlení sice nevidíme nic zcela zcestného, no...

... nemáte-li nic našetřené, dalšího do zástavy, zato šílenou platební minulost (morálku) a úvěruschopnost ano, pak už ano a v realitu ji přetaví jedině "podvodník", který vás ve výsledku vyjde daleko dráž než nájemník, na to vezměte jed.

Ani banky, které si půjčené peníze cucají z prstu, teda pera, teda vašeho elektronického podpisu, nedávají víc než 80% z ceny a to musíte mít všechno pünktlich, cajk, nehledě na to jejich nedávné lichvářské vybarvení a neumazání dodnes.

Po soukromníkovi pak nemůžete chtít, aby se svými řeholí vydřenými a nastokrát zdaněnými penězi kouzlil kolem sta procent kupní, poté zastavované a možná i prodejní hodnoty pořizované nemovitosti a nejlépe je ještě úrokově podstřelil, abyste ho divže neukamenovali za to, že je nejen škudla ale i nenažranec.

Ještě chvíli nám tady budou nořit, válčit, strašit a omezovat pod nosem, nezaměstnanost vyskočí jak z trampolíny, výplaty a tržní ceny sletí za výdělky z většiny podnikatelských činností jak po skluzavce, vy mu přestanete platit dřív, než se jeho zástavní právo stihne na katastru uvelebit, zabydlet a mu nezbyde než ji střelit se ztrátou třeba třiceti procent, ne-li hůř, nebo v ní zůstat finančně trčet s prsty zkříženými i na nohách a dlouhé večery se potají modlit za brzkou otočku, výstřel a co největší pohojení toho pohnojení, nejlépe vývar. Zatímco vy si to budete spokojeně lebedit zpátky v nájmu, nohy v luftu, dlouhý kouř a nulová ztráta. Při vší úctě, to víte že jo...

Taky mějte na paměti, že první dekádu stejně jde i v bance většina splátky na úmor úroků a dlužná jistina vám ubývá poskromnu, takže toho po pěti vážně moc neumažete, tak to taky nemusí být žádná sláva...
Samozřejmě taky záleží na tom, v jaké fázi vývoje cen na realitním trhu se k tomuto kroku "dokopáváte". Vzhledem k tomu, že ten býčí již asi máme na jistou dobu za sebou a ztuhle hledíme medvědovi do očí, tím spíš může být úprk do pronajaté nory vítězná, životní úspory zachraňující strategie, neb zmíněný propad ceny slavnostně zakoupené nemovitosti pod tu pořizovací, natož zůstatek hypotéky, je pramálo příjemná záležitost a pradávno známá zase ta, že tomu, co umí v krátkém časovém úseku samo násobně vrůst, nebude činit zas takový problém padnout stejným tempem a dílem hubou dolů. A držko pády málokomu chutnají.

Zkrátka a jednoduše, pokud tedy nemáte vyhlédnutou nemovitost, na kterou se nemůžete vynadívat, při jejímž obývání vám plesá srdce od samé radosti, máte to štěstí, že jste ji vyštrachali za vyloženě směšné peníze a nebo vám přináší extra užitek (výdělek v podnikání), které by případný pokles vykryli, byli dostatečné silnou záplatou na to "vykrvácení", pobýt si ještě v nájmu, rok, dva si počkat, jak se situace vyvrbí, když už jste to vydrželi doteď, nemusí být zas tak špatný nápad.

Riziko, že vám doteď jak o život uhánějící vlak ujede ještě dál a jaktěživ už na něho nestihnete naskočit, je z mého pohledu značně menší, než že po této "menší" zastávce začne sjíždět dolů kopce a na nespočtu jednotlivých zastávek cesty bude trpělivě vyčkávat na sporadicky a opatrně naskakující cestující, pokud teda nevykolejí a nevydá se střemhlav na výplach pánevního dna, z něhož se bude roky pracně sbírat. Po přihlédnutí k okolnostem a své skeptické nátuře bych se přikláněl, nebo minimálně nedivil krasojízdě jako na horské dráze ve stylu č. 2.

A nevyužitá (promarněná) příležitost může být lepší než trpká zkušenost...

Navíc, nedosáhnete-li na hypotéku ani ze vznášedla, netřeba to řešit a už vůbec ne věšet hlavu. Nemáte zač...


To si zase nalejme čisté info. Ne, vážně Vám nikdo nezaplatí celý vysněný baráček za miliony, když jste si na něho doposud nenašetřili ani korunu (dvacet tisíc fakt nic neřeší), nemáte co dalšího zastavit a navíc byste dle prokazatelných příjmů a zákonných ukazatelů bonity bezpečně neutáhli ani dvoutisícovku měsíčně navíc, nebo jsou vaše registry jeden velký paskvil, takže dát se tak vsadit na vaši schopnost řádného splácení, respektive absenci opožděné splátky, máte to s kurzem tak 46:1 v prospěch vašeho selhání to dokonce hned v prvním roce kalendáře.

Přibližně počítejte, že minimálně 20% budete muset "někde vyškrábnout", anebo hypotéku do-zajistit další nemovitostí v této hodnotě. Pokud byste se tím náhodou dokázali dostat na LTV nějakých 60%, může Vám toho být odpuštěno mnohem víc, neboť to je zhruba strop u nebankovní hypotéky Standard, avšak "na oplátku" u ní počítejte s podstatně vyššími provozními náklady.

Taky pochopitelně můžete mít tak absurdní štěstí, že se Vám podaří sehnat nemovitost s tržní hodnotou 5 milionů za 3. V takovém případě však počítejte s našim okamžitým dotazem: "Proč by vám ji kdo prodával za 3, když by ji mohl prodat za 5?". Nebude-li ve vaší odpovědi obsaženo něco ve smyslu rodinného příslušníka, dobrého kamaráda, nebo obchodního partnera, spíše počítejte s našim nesouhlasným stanoviskem.

Stejně tak, ostatně jako všude, může pomoct, podaří-li se Vám si k sobě sehnat takzvaného spolužadatele, který dohání vaši tristní ziskovost, nebo platební morálku. Natvrdo se tak však může stát, že začnete v úvěru doslova zavazet, překážet (mu) v jeho vyřízení. Ano, víme, že jste si ho k sobě dočasně přibrali, a chápeme, že opustit ho, nechat hypotéku i kupovanou nemovitost čistě na něm, není nic moc, ale hold jinak to kolikrát nepůjde, a navíc mezi námi děvčaty... Jestli ho potom z žádosti vyvážete, až se registry či příjmy "vyléčíte", nebo ho v ní nahradíte, vyjde prakticky nastejno, čili je prašť jak uhoď. Jen je potřeba dopředu vyladit a přednastavit.

Zákonodárci zákona o spotřebitelském úvěru novelizované stanovy, které nám zpestřují profesní životy od roku 2016, se snažíme dodržovat na 101%.

U všech zpříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Počínaje tím, že nám dostatečně prověřený a všechny ⬆ rysy úvěruschopnosti splňující úvěrovaný před vyplacením jemu s dostatečným předstihem a bez náznaků zatajení i nátlaku předložené a jím přijaté nabídky úvěru NIC neplatí, ani dvojitě při něm, a konče...

Životní časy, energie, nervy, administrační, provozní paušály, amortizace, benzíny, ani ty sladkůstky a kávy, bez kterých by to nešlo a neměly spolu tu čest, nic z toho nejde za vámi, pokud si nesáhnete na slibované peníze.

V žádném z případů nám žadatel neplatí poplatek dopředu.
V každém případě je možné účtovat za předčasné splacení pouze administrační náklady, které se s tímto úkonem přímo pojí.
Ceník všech uplatňovaných poplatků a potenciálních pokut splňuje zákonem ustanovené limity, jejichž překročení by znamenalo praktikování takzvaného nadměrného obohacování, které se řadí mezi neoprávněné a tudíž trestuhodné přestupky...


Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na vlastní dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). To nerozporuje výše zmíněné, nebo ani jedna z těchto plateb nejde v náš prospěch.

Dále... Dopustíme-li se v průběhu sjednání hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.

V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225.
Vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele.
Hypoteční mág, realitní makléř, soukromý investor...

WBO: written by owner / not AI nor copy
Copyright © 2012 - 2024 DůmDluhů.cz
Vaše nefalšovaná dluhová speciálka